Pomorze

Specjalistyczne laboratoria i sale wykładowe. W Gdańsku powstaje instytut biotechnologii

Pomorze

Uniwersytet GdańskiInwestycja kosztowała ok 59 mln zł

Ruszyła budowa jednego z najnowocześniejszych gamachów Uniwersytetu Gdańskiego. Instytut biotechnologii będzie miał specjalistyczne laboratoria, aule i sale dydaktyczne nowej generacji. Wszystko na 7,9 tys. metrów kwadratowych. W uroczyści wmurowania aktu erekcyjnego wzięła udział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. Lena Kolarska Bobińska.

- Kampus jest zachwycający. Oszałamiające jest to, jak wiele zmieniło się i dalej zmienia na polskich uczelniach – skomentowała prof. Lena Kolarska Bobińska.

Nowocześnie i dla wszystkich

Igor Konieczny, Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii powtarza, że uczelnia cały czas pracuje nad tym aby instytut był wyposażony w nowoczesną infrastrukturę, która pozwoli prowadzić zajęcia dydaktyczne tak by opierały się one głównie na badaniach naukowych.

- W specjalistycznym laboratorium bioinformatycznym zostanie m.in. utworzony tzw. klaster obliczeniowy, czyli zespół specjalistycznych komputerów, z którego będą korzystali pracownicy oraz studenci i doktoranci – poinformowała Beata Czechowska-Derkacz rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Jedyny taki w Polsce

Budynek o powierzchni ok. 7,9 tys. metrów kwadratowych będzie stał obok nowo wybudowanych Wydziałów Biologii i Chemii.

Zaprojektowane są cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Dzięki podzieleniu na 3 części możliwe będzie wprowadzenie w budynku specjalnych procedur bezpieczeństwa. Wewnątrz znajdować się będą specjalistyczne laboratoria oraz pracownie do badań rozwojowych.

Nowoczesne sale, interaktywne tablice i laboratoria do uprawy roślin

W Instytucie powstanie także specjalne laboratorium do uprawy roślin, oraz takie w którym możliwe jest zachowanie czystości i szczelności koniecznej do przeprowadzania wielu badań. Sale wykładowe i laboratoria mają zostać wyposażone w tablice interaktywne i projektory multimedialne z ekranami projekcyjnymi. Uniwersytet zadbał również w 120 nowoczesnych stanowisk komputerowych, z których korzystać będą nie tylko studenci, ale również pracownicy.

Instytut Biotechnologii należy do Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii prowadzonego wspólnie przez Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny. Jest to jedyny wydział o tej specjalności w Polsce prowadzony przez dwie uczelnie. Obecnie uczy się na nim około 320 studentów.

Prace przy obiekcie mają się zakończyć jesienią przyszłego roku.Tutaj będzie znajdował się budynek nowego wydziału:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: kmab / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Gdański

Pozostałe wiadomości