Pomorze

Mandat prezydenta Adamowicza wygaszony. Wybory najpóźniej do połowy kwietnia

Pomorze

Komisarzem w Gdańsku ma zostać zastępczyni Adamowicza (materiał Faktów TVN)Fakty TVN
wideo 2/21

Paweł Adamowicz przestał formalnie być prezydentem Gdańska - komisarz wyborczy w Gdańsku wygasił mandat zmarłego samorządowca. Teraz premier będzie musiał wyznaczyć komisarza i datę wyborów przedterminowych na prezydenta Gdańska. Te muszą się odbyć do połowy kwietnia.

Komisarz wyborczy w Gdańsku podpisał w środę postanowienie o wygaśnięciu mandatu zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - poinformowała dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku Mirosława Torłop.

Dodała, że następne postanowienia należą do obowiązków premiera, tj. decyzja o mianowaniu komisarza w Gdańsku oraz wyznaczenia daty przedterminowych wyborów na urząd prezydenta Gdańska.

Wybór komisarza

We wtorek wiceprezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że zgodziła się przyjąć propozycję przekazaną przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka i wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha dotyczącą objęcia funkcji komisarza w Gdańsku. Zaznaczyła, że formalności związane z objęciem przez nią obowiązków będą musiały potrwać.

Zgodnie z art. 492 paragraf 1 punkt 7 Kodeksu wyborczego na skutek śmierci prezydenta miasta następuje wygaśnięcie jego mandatu.

Wygaśnięcie mandatu w tym przypadku - stanowi ustawa - "stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu". Postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu prezydenta przesyła się wojewodzie i przewodniczącemu rady gminy.

Procedury i wybory

Zgodnie z art. 28f ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta przed upływem jego kadencji, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta, jego obowiązki pełni osoba wyznaczona przez premiera.

Wygaśnięcie mandatu prezydenta jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców.

W przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem jego kadencji przeprowadza się przedterminowe wybory.

Prezes Rady Ministrów zarządza takie przedterminowe wybory, które muszą się odbyć w ciągu 90 dni od śmierci prezydenta. Data głosowania musi być skonsultowana z Państwową Komisją Wyborczą i wyznaczona na dzień wolny od pracy. Wojewoda wydaje w tej sprawie obwieszczenie, ogłoszone na terenie miasta. Tak więc wybory w Gdańsku odbędą się przed połową kwietnia.

Prawo i Sprawiedliwość już zapowiedziało, że nie wystawi kandydata w tych wyborach - w II turze poprzednich wyborów samorządowych w listopadzie 2018 roku kandydat PiS Kacper Płażyński przegrał z Adamowiczem. Adamowicz uzyskał 64,8 procent głosów.

Aleksandra Dulkiewicz o testamencie Adamowiczatvn24
wideo 2/35

Adamowicz uzyskał 64,80 procent głosów, Płażyński 35,20 procent. (http://www.tvn24.pl) Adamowicz uzyskał 64,80 procent głosów, Płażyński 35,20 procent. (http://www.tvn24.p

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24