TVN24 | Pomorze

Czerwona flaga na plaży w Jastarni. W wodzie pojawiły się sinice

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Zatrucie sinicami może być bardzo niebezpieczne (wideo z sierpnia 2018 roku)
Zatrucie sinicami może być bardzo niebezpieczne (wideo z sierpnia 2018 roku)tvn24
wideo 2/4
tvn24Zatrucie sinicami może być bardzo niebezpieczne

Jedna z bałtyckich plaż w Jastarni (Pomorskie) jest zamknięta z powodu zakwitu sinic - przekazał we wtorek sanepid. Wciąż też nieczynne jest jedno kąpielisko nad Zalewem Szczecińskim - czerwona flaga wisi w Trzebieży.

We wtorek zamknięte zostało kąpielisko Leśna w Jastarni. Z powodu sinic zamknięte jest też kąpielisko w Trzebieży (Zachodniopomorskie) - podał Główny Inspektorat Sanitarny.

Na wszystkich pozostałych nadmorskich kąpielistach woda jest zdatna do kąpieli.

Wykwity sinic wytwarzają niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne.

Czytaj też: "Obserwujemy Bałtyk z niepokojem". Sinice się opóźnią, ale w tym roku może być ich więcej.

Czym są sinice?

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Jak podkreśla sanepid, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Sinice w wodach Zatoki GdańskiejESA/Copernicus

Zalecenia sanepidu

Przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, gdyż istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się z góry ustalić, kiedy sinice się pojawią i jak długo będą się utrzymywać w danym akwenie. Z reguły w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, sinice mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni. U wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit sinic może być odnotowywany tylko na części plaż, a jest to związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin.

Sanepid zwraca uwagę, że korzystanie z kąpielisk w okresie pandemii COVID-19 i związane z tym ryzyko infekcji dotyczy zasadniczo szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. W związku z tym w przypadku kąpielisk nadmorskich, których plaże miewają kilka kilometrów długości, i na które wstęp nie jest ograniczany, należy dążyć do utrzymania dystansu społecznego od osób postronnych, zapewnienia co najmniej 4 metrów kwadratowych powierzchni na każdego użytkownika (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących).

Sanepid zaleca też m.in. korzystanie z własnego sprzętu turystycznego i przyborów toaletowych, takich jak koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości