Na Bałtyku widoczne są skupiska sinic, jedno kąpielisko już zostało zamknięte

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24/PAP
Hałas, który słychać pod wodą, gdy w pobliżu przepływa statekArchiwum Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry IO UG w Helu
wideo 2/5
Archiwum Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry IO UG w HeluHałas, który słychać pod wodą, gdy w pobliżu przepływa statek

Kąpielisko "Mała plaża" w Helu jest zamknięte z powodu zakwitu sinic - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Stacja przypomina: kąpiel w takiej wodzie może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Do wody można wchodzić na pozostałych plażach w Helu.

Informacja o zamknięciu kąpieliska "Mała plaża" w Helu pojawiła się w poniedziałek rano na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z danych wynika, że woda w dwóch innych strzeżonych kąpieliskach w Helu - "Na cyplu" i "Duża plaża" - jest wolna od sinic. Sanepid podkreśla jednak, że stan wody w poszczególnych miejscach może nagle ulec zmianie. W każdej chwili więc może zostać wprowadzony zakaz kąpieli na pozostałych kąpieliskach. Stanie się tak m.in. wtedy, gdy w przybrzeżnych wodach pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Bałtyku od wielu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sinice – co to jest? Gdzie występują?

Wykwity wytwarzają niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice nie są glonami, a prostymi mikroorganizmami. Zieloną barwę zawdzięczają chlorofilowi niezbędnemu do fotosyntezy. Ich naturalnym środowiskiem jest woda, zarówno słodka, jak i słona. Szczególną właściwością tych bakterii jest zdolność do przyswajania azotu z atmosfery, przetwarzanego następnie w azotyny i azotany. Ta cecha pozwala im bytować w różnorodnych środowiskach.

Wykwit sinic, podczas którego uwalniają się trucizny, zależy od kilku czynników. Podstawowe znaczenie mają jednak odpowiednio duże nasłonecznienie i temperatura wody przekraczająca 18 stopni Celsjusza, a także brak silnego wiatru. Kolejnym czynnikiem jest eutrofizacja Bałtyku, czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód.

Z powodu sinic zamknięta jest jedna z plaż w Helu.Google

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24