Cztery nadbałtyckie kąpieliska zamknięte z powodu sinic

Aktualizacja:
Autor:
eŁKa//ec/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze
Sinice znów pojawiły się w Bałtyku
Sinice znów pojawiły się w Bałtykutvn24
wideo 2/13
tvn24Sinice znów pojawiły się w Bałtyku

Sinice w Bałtyku powodem zamknięcia kilku kąpielisk. Gdzie można bezpiecznie pływać? Oto dane przygotowane na podstawie informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W niedzielę po godzinie 12 zamknięte były cztery nadbałtyckie kąpieliska.

- Gdynia Babie Doły

- Mechelinki

- Sztutowo

- Sopot-K22

Sinice mogą być niebezpieczne dla człowieka

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Zamknięte też kąpielisko nad jeziorem

W Pomorskiem woda ze względu na parametry mikrobiologiczne nie nadaje się także do kąpieli w Debrznie nad jeziorem Żuczek (powiat człuchowski). W Zachodniopomorskiem zamknięte są dwa dwa kąpieliska śródlądowe: Dziewoklicz i w Lubczynie.

Cisza w morskich głębinach? Wręcz przeciwnie. Bywa tam głośniej niż na lotnisku.

Wykwity sinic wytwarzają niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne.

Plaże zamknięte z powodu sinictvn24

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic obowiązuje absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sinice nie są glonami, a prostymi mikroorganizmami. Zieloną barwę zawdzięczają chlorofilowi niezbędnemu do fotosyntezy. Ich naturalnym środowiskiem jest woda, zarówno słodka, jak i słona. Szczególną właściwością tych bakterii jest zdolność do przyswajania azotu z atmosfery, przetwarzanego następnie w azotyny i azotany. Ta cecha pozwala im bytować w różnorodnych środowiskach.

Wykwit sinic, podczas którego uwalniają się trucizny, zależy od kilku czynników. Podstawowe znaczenie mają jednak odpowiednio duże nasłonecznienie i temperatura wody przekraczająca 18 stopni Celsjusza, a także brak silnego wiatru. Kolejnym czynnikiem jest eutrofizacja Bałtyku, czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód.

Utonięcia w Polsce
Utonięcia w PolsceTVN24

Autor:eŁKa//ec/gp

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości