Sinice już komplikują życie plażowiczów. Sanepid zamknął pięć kąpielisk nad Zatoką Gdańską

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24/PAP
Hałas, który słychać pod wodą, gdy w pobliżu przepływa statekArchiwum Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry IO UG w Helu
wideo 2/2
Archiwum Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry IO UG w HeluHałas, który słychać pod wodą, gdy w pobliżu przepływa statek

Cztery kąpieliska w Gdyni i jedno w Sopocie są zamknięte z powodu zakwitu sinic - przekazał w niedzielę sanepid. Stacja przypomina: kąpiel w takiej wodzie może być niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu pięciu kąpielisk nad Zatoką Gdańską:

- Gdynia Babie Doły,

- Gdynia Śródmieście,

- Gdynia Redłowo,

- Gdynia Orłowo,

- Sopot w Łazienkach Południowych.

Następne badanie czystości wody na tych kąpieliskach - w poniedziałek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sinice są groźne dla zdrowia

Wykwity wytwarzają niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice nie są glonami, a prostymi mikroorganizmami. Zieloną barwę zawdzięczają chlorofilowi niezbędnemu do fotosyntezy. Ich naturalnym środowiskiem jest woda, zarówno słodka, jak i słona. Szczególną właściwością tych bakterii jest zdolność do przyswajania azotu z atmosfery, przetwarzanego następnie w azotyny i azotany. Ta cecha pozwala im bytować w różnorodnych środowiskach.

Wykwit sinic, podczas którego uwalniają się trucizny, zależy od kilku czynników. Podstawowe znaczenie mają jednak odpowiednio duże nasłonecznienie i temperatura wody przekraczająca 18 stopni Celsjusza, a także brak silnego wiatru. Kolejnym czynnikiem jest eutrofizacja Bałtyku, czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód.

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24