Sinice. Czerwone flagi na 20 plażach, ale kąpieliska w Gdańsku są otwarte

Pomorze

Aktualizacja:
Sinice w wodach Zatoki Gdańskiej
wideo 2/10

Sanepid wciąż aktualizuje listę kąpielisk zamkniętych z powodu sinic. Obecnie otwarte są wszystkie w Gdańsku i w południowej części Sopotu. Czerwone flagi wciąż wiszą jednak na 20 plażach.

Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny poinformował, że z powodu sinic zamknięte są pomorskie kąpieliska:

Gdynia Orłowo , Gdynia Redłowo , Gdynia Babie Doły, Gdynia Śródmieście, Sopot K-22, Sopot - Park Północny II, Sopot - Park Północny I, Sopot-Hotel Haffner-Esentra, Sopot-Hotel Sopot-Beach Club, Sopot-Kamienny Potok-Koliba, Kąpielisko Jurata "Międzymorze" , Kąpielisko Jastarnia "Leśna" , Kąpielisko Jastarnia "Zdrojowa" , Kąpielisko Jastarnia "Nadmorska- Plażowa" , Kąpielisko Jastarnia "Ogrodowa" , Kąpielisko Kuźnica "Kościół", Chałupy wejście nr 21, Jezioro Żarnowieckie - Przystań w Nadolu ,

Od ubiegłego czwartku z powodu sinic zamknięte były też zachodniopomorskie kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim i kąpielisko miejskie w Gryficach. W niedzielę 28 lipca rano otworzono kąpielisko w Stepnicy.

Do tego od 19 lipca zamknięte wciąż jest kąpieliska w Mikoszewie. Jak informował Tomasz Augustyniak, pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Gdańsku, "jest problem z jakimś zanieczyszczeniem mikrobiologicznym. Prawdopodobnie coś zostało wylane z jakiegoś pływającego obiektu. Obecnie to monitorujemy".

W sumie w północnej części kraju zamkniętych jest 20 kąpielisk.

Sanepid podkreśla, że sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

Obecnie warunki atmosferyczne są idealne do zakwitu sinic - jest gorąco. W wyniku tego od tygodnia obserwowany jest stały wzrost występowania sinic na Pomorzu.

W zeszłym roku w lipcu z powodu sinic w najgorszym momencie zamkniętych było 50 plaż. Jak komentowali wtedy specjaliści, ostatnie tak silne zakwity zaobserwowali 12 lat wcześniej.

Kąpieliska zamknięte przez sinice:

Sinice mogą być niebezpieczne dla człowieka

Wykwitom sinic sprzyja duże nasłonecznienie, wysoka temperatura wody oraz brak silnego wiatru. Wytwarzają one niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne. Jeśli jednak się na to zdecydujemy, to musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Jak mówił Tomasz Augustyniak, kiedy napijemy się wody o dużym stężeniu sinic, możemy mieć problemy żołądkowe, takie jak biegunki i wymioty.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega wszystkich użytkowników kąpieli w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, że nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach! Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o zakwicie sinic. Wytwarzające przez sinice toksyny są groźne dla zdrowia człowieka. Istnieje możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego. www.wsse.gda.pl

Sinice nie są glonami, a prostymi mikroorganizmami. Zieloną barwę zawdzięczają chlorofilowi niezbędnemu do fotosyntezy. Ich naturalnym środowiskiem jest woda zarówno słodka, jak i słona. Szczególną właściwością tych bakterii jest zdolność do przyswajania azotu z atmosfery, przetwarzanego następnie w azotyny i azotany. Ta cecha pozwala im bytować w różnorodnych środowiskach.

Wykwit sinic, podczas którego uwalniają się trucizny, zależy od kilku czynników. Podstawowe znaczenie mają jednak odpowiednio duże nasłonecznienie i temperatura wody przekraczająca 18 stopni Celsjusza, a także brak silnego wiatru. Kolejnym czynnikiem jest eutrofizacja Bałtyku, czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/ eŁKa/ ks/gp / Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: ESA/Copernicus