Sąd w Elblągu nie chce sprawy biegłych od Olewnika

TVN 24Elbląski sąd nie chce prowadzić sprawy fałszowania wyników DNA w sprawie Olewnika

Sąd rejonowy w Elblągu poprosił o przekazanie do sądu okręgowego sprawy pracowników policyjnego laboratorium w Olsztynie. Biegli są oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i sfałszowanie wyników badań DNA szczątków Krzysztofa Olewnika.

Jak poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Elblągu Dorota Zientara, we wniosku sądu rejonowego o przekazanie sprawy wskazano m.in., że jej charakter "dotyczy funkcjonowania organów ścigania i ewentualnych nieprawidłowości przy zbieraniu materiału dowodowego co jest dużym ciężarem gatunkowym". Podkreślono też, że na etapie prokuratorskim sprawa ta była w prokuraturze apelacyjnej, choć według właściwości mogła ją prowadzić prokuratura rejonowa.

- Dlatego sąd rejonowy wskazał, że rozpoznaniem tej sprawy winien także się zająć sąd wyższej instancji to jest sąd okręgowy - powiedziała Zientara.

Nikt nie chce sprawy

Sąd Rejonowy w Elblągu jest drugim z kolei sądem, który nie chce prowadzić tej sprawy. Pierwotnie miał ją rozpoznawać Sąd Rejonowy w Olsztynie - tu na początku stycznia trafił akt oskarżenia sformułowany przez gdańską Prokuraturę Apelacyjną. Sędziowie z Olsztyna poprosili Sąd Najwyższy, by przekazał tę sprawę "z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości" poza okręg olsztyński. W połowie marca Sąd Najwyższy zdecydował, że sprawa trafi do elbląskiego sądu rejonowego.

Sfałszowane wyniki

W sprawie, której chce się pozbyć elbląski sąd rejonowy oskarżeni są: szefowa laboratorium olsztyńskiej komendy wojewódzkiej policji Jolanta D. oraz biegły medycyny sądowej Bogdan Z.

Według gdańskich śledczych pracownicy laboratorium w 2006 r. pobrali do badań trzy fragmenty kości: z ramienia, biodra i uda. Dwie próbki wykazały zgodność DNA z kodem genetycznym Krzysztofa Olewnika, natomiast jedna wykazała inny od pozostałych profil. W tej sytuacji ekspertyzy powinny zostać powtórzone, czego nie zrobiono. Poza tym w wynikach badań zatajono sam fakt odmienności profilu jednej z próbek.

Ekshumacja zwłok

Oprócz sfałszowania wyników badań prokuratorzy zarzucili też pracownikom laboratorium niedopełnienie obowiązków. Zarzut ten ma związek z zaginięciem fragmentów kości badanych w 2006 r., do czego przyczynił się niewłaściwy nadzór nad dowodami rzeczowymi. Obojgu oskarżonym grozi do 5 lat więzienia.

Zatajone rozbieżności w ekspertyzie powstałej w 2006 r. w Olsztynie spowodowały, że na początku 2010 r. gdańska prokuratura apelacyjna - na wniosek rodziny - zdecydowała się przeprowadzić ekshumację zwłok Olewnika. Wyniki badań próbek pobranych po ekshumacji potwierdziły ostatecznie tożsamość ofiary.

Porwanie Olewnika

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w nocy z 26 na 27 październiku 2001 r. Mężczyzna został uprowadzony z własnego domu w Drobinie. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak uprowadzony nie został uwolniony. Jak się później okazało, został zamordowany miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r.

10 skazanych, 3 samobójstwa

Oparty na akcie oskarżenia sporządzonym przez śledczych z Olsztyna proces w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika toczył się od października 2007 do marca 2008 r. Na ławie oskarżonych zasiadło w sumie 11 osób. Sąd Okręgowy w Płocku skazał wtedy dwóch zabójców Olewnika - Sławomira Kościuka i Roberta Pazika - na kary dożywotniego więzienia. Ośmioro skazano na kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat pozbawienia wolności; jednego z oskarżonych sąd uniewinnił. Trzech sprawców porwania i zabójstwa Olewnika popełniło samobójstwa w zakładach karnych.

Autor: md//kv / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości