Pomorze

Koszulka z napisem "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego. Sąd odmówił wszczęcia postępowania

Pomorze

Sąd odmówił wszczęcia postępowania ws. koszulki na pomniku Lecha Kaczyńskiego
Sąd odmówił wszczęcia postępowania ws. koszulki na pomniku Lecha Kaczyńskiegotvn24
wideo 2/6

Szczeciński sąd odmówił wszczęcia postępowania w sprawie koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego. - Sąd zwrócił uwagę na to, że obwiniony wyrażał swoje poglądy polityczne, a zgodnie z przepisami Konstytucji każdy ma prawo do takiego działania - tłumaczy Michał Tomala, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie, dodając, że "sąd nie dopatrzył się w tym działaniu społecznej szkodliwości".

Chodzi o sprawę z końca lipca 2018 roku, kiedy na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie zawieszono koszulkę z hasłem: "Konstytucja Jędrek".

- To ja założyłem koszulkę z napisem "Konstytucja" na pomnik Lecha Kaczyńskiego - oświadczył Łukasz Olejnik z Komitetu Obrony Demokracji na zorganizowanej po akcji konferencji prasowej.

Policja przedstawiła działaczowi KOD zarzut z kodeksu wykroczeń dotyczący między innymi umieszczania plakatu bez zgody zarządcy terenu.

Teraz jednak Sąd Rejonowy w Szczecinie odmówił wszczęcia postępowania. Przyznał, że koszulka została powieszona bez zgody zarządcy miejsca, ale "sąd nie dopatrzył się w tym działaniu społecznej szkodliwości".

"Nie ma przyzwolenia na to, żeby nie szanować cudzej własności"

- Czyn ten miał charakter incydentalny, został popełniony w późnych godzinach nocnych, po północy. Koszulka była wywieszona przez kilka godzin - tłumaczy Michał Tomala, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie. - Ponadto sąd zwrócił uwagę na to, że obwiniony wyrażał swoje poglądy polityczne a zgodnie z przepisami Konstytucji każdy ma prawo do takiego działania - dodaje.

Tomala podkreśla, że orzeczenie sądu "nie oznacza, że jest przyzwolenie na to, żeby nie szanować cudzej własności".

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: MAK/gp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości