Pomorze

Ruszył proces gangu "Kadafiego". Akt oskarżenia czytają od kilku godzin

Pomorze

Rusza proces gangu "Kadafiego"
tvn24Uderzyli w grupę w 2011 roku

Według prokuratury byli potęgą na narkotykowym rynku – dziś 11 gangsterów z grupy "Kadafiego" stanęło przed sądem. Grupa zajmowała się handlem narkotykami, stręczycielstwem i wymuszaniem haraczy. Akt oskarżenia dotyczy 100 przestępców, jednak proces, który miał ruszyć dzisiaj, dotyczy tych najbardziej niebezpiecznych.

Przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy rozpoczął się proces 11 przestępców grupy "Kadafiego". Na ławie oskarżonych zasiedli m.in. przywódca gangu Tomasz B., pseudonim Kadafi oraz Maciej B., pseudonim Maciula, którzy odpowiadają z wolnej stopy.

Sprawa miała się rozpocząć już w 17 marca jednak wtedy sędzia musiał odroczyć sprawę, ponieważ nie stawili się wszyscy oskarżeni.

- Dziś w dalszym ciągu nie stawił się jeden z oskarżonych, dlatego sędzia postanowił wyłączyć jego sprawę do osobnego postępowania. Odczytywanie aktu oskarżenia może dziś potrwać kilka godzin - relacjonował reporter TVN24 Daniel Stenzel.

Stręczycielstwo, wymuszanie haraczy

Jak relacjonował reporter, gang praktycznie zdominował rynek narkotykowy północno-zachodniej Polski w ostatnim dziesięcioleciu.

Według ustaleń prokuratury narkotyki, które wprowadzili na czarny rynek, były warte ponad 20 mln złotych. Chodzi o pół tony amfetaminy, 300 tys. tabletek ecstasy, marihuanę oraz kokainę.

Gang zajmował się również stręczycielstwem i wymuszaniem haraczy. Większość oskarżonych odpowiada za udział w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Maciej B. "Maciula" oskarżony jest również o zabójstwo jednego z żołnierzy gangu, który został zastrzelony w lesie. Przywódca Tomasz B. "Kadafi" może również odpowiedzieć za kierowanie gangiem.

Prokuratura i CBŚP rozpracowywały grupę przez dwa lata. Uderzono w grudniu 2011 roku. W kolejnych miesiącach były kolejne zatrzymania. Efekt to prawie 100 oskarżonych gangsterów.

Zobacz relację z

Proces grupy "Kadafiego" odroczony
Proces grupy "Kadafiego" odroczonytvn24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl1.

Autor: ws/kv / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: KWP Bydgoszcz

Pozostałe wiadomości