Pomorze

Rowery kradną nocą

Pomorze

TVN24Rowery ulubieńcami złodziei

Sezon letni sprzyja wycieczkom rowerowym. Policjanci z Gdańska apelują jednak do miłośników dwóch kółek o uwagę. Od początku roku w mieście ukradziono już ponad 250 rowerów - podała policja. A po wycieczce wiele osób nie pamięta, że rower trzeba zabezpieczyć.

Do kradzieży rowerów dochodzi najczęściej nocą. W większości przypadków giną one z otwartych klatek schodowych - podała policja. Złodzieje wykorzystują nieskuteczne zabezpieczenia, bądź ich brak.

Ze szklarni, z podwórka...

Ostatnio łupem złodziei padły trzy rowery górskie. Jeden z nich zginął w nocy z wtorku na środę z klatki schodowej. 40-letni mężczyzna postawił swój jednoślad na chwilę na jednym z podwórek. Złodziej postanowił to wykorzystać i... po prostu nim odjechał. Kolejny mieszkaniec Gdańska schował swój rower do otwartej szklarni na terenie posesji. Rano pojazdu już nie było.

"Rower sam się nie pilnuje"

Od czerwca gdańscy policjanci prowadzą kampanię informacyjną pod hasłem "Rower sam się nie pilnuje". Funkcjonariusze przygotowali ulotkę, w której zawarte są najważniejsze zasady bezpieczeństwa, których przestrzeganie może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko kradzieży roweru.

Aby zmniejszyć ilość kradzieży rowerów należy pamiętać , że złodziej najczęściej wykorzystuje:

- pozostawienie roweru na balkonie bez dobrego zabezpieczenia;

- pozostawienie roweru na klatce schodowej,

- pozostawienie roweru przed sklepem, barem, budynkiem mieszkalnym,

- pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy domu lub mieszkania.

Oto kilka porad, jak ustrzec się przed kradzieżą i jak utrudnić działanie złodziejowi:

- Postaw na profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież.

- Dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu zabierze czasu złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower.

- Stosujmy linki rowerowe zawsze – odchodząc nawet na chwilę przypnijmy rower. Linka powinna trzymać nie koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem.

- Zadbajmy o jak najlepsze zabezpieczenia naszej piwnicy – złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał.

- Zwracajmy uwagę na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej.

- Gdy w bloku nie ma domofonów – wnioskujmy o ich zamontowanie.

- O wszystkich podejrzanych osobach w otoczeniu naszego bloku, które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiajmy policję.

Co zrobić, jeśli ukradną ci rower:

- Zadzwoń na policję, podając miejsce kradzieży i wygląd roweru.

- Przyjdź do najbliższej jednostki policji i - o ile to możliwe - z dowodem zakupu roweru lub kartą gwarancyjną z numerami ramy.

– Droższe modele zwykle posiadają niepowtarzalny numer przypisany do samej ramy lub całego roweru.

- Jeśli np. zauważysz, że na aukcji internetowej do sprzedaży wystawiony jest twój rower, natychmiast powiadom o tym policję.

Autor: ws/mz / Źródło: TVN24 Gdańsk

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości