Pomorze

Amerykańscy żołnierze zasiądą w szkolnych ławkach. Będą się uczyć polskiego

Pomorze

Zespół Szkół w RedzikowieAmerykańscy żołnierze w szkole

Amerykańscy żołnierze już od przyszłego tygodnia będą zasiadać w ławkach z polskimi uczniami. Od kilku miesięcy mieszkają w Polsce i chcą poznać naszą kulturę, zwyczaje oraz oczywiście język. - Najlepiej uczyć się od dzieci, które dzięki temu same będą miały lekcje angielskiego - przekonuje Elżbieta Domańska, dyrektor Zespołu Szkół w Redzikowie.

Goście z Naval Support Facility US Army, którzy stacjonują w bazie antyrakietowej w Redzikowie już kilka razy odwiedzali lokalną szkołę.

- Byli na uroczystościach Święta Niepodległości, podczas dnia seniora czy świąt Bożego Narodzenia. Byli zachwyceni. Są mile zaskoczeni naszą otwartością i bardzo im się podoba w Polsce - mówi Elżbieta Domańska, dyrektor Zespołu Szkół w Redzikowie.

Jak dodaje, amerykańscy żołnierze zgodzili się, żeby to właśnie szkoła była miejscem, w którym będą zacieśniać relacje z mieszkańcami Redzikowa. - Powstał pomysł, by po feriach zimowych kilkunastu marines rozpoczęło naukę języka polskiego z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjalnej. Na razie dwóch, trzech żołnierzy dziennie będzie uczestniczyć w lekcjach - opowiada Domańska.

Będą spotykać się z dziećmi na zajęciach językowych i uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego, dzięki czemu klasy pływackie poznają techniki marines. - Naszych celem jest stworzenie klasy o profilu wojskowym, którą będą wspierać polskie jednostki i amerykańska baza. Podpisaliśmy już specjalne porozumienia - zapowiada dyrektor szkoły.

Budowa bezpieczeństwa Europy i wolnego świata

Budowa bazy pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu antyrakietowego oficjalnie ruszyła w maju ubiegłego roku. W 2018 r. instalacja ma osiągnąć gotowość operacyjną.

- To dzień, w którym rozpoczyna się kolejny etap budowy bezpieczeństwa Europy, wolnego świata, w tym Polski - mówił prezydent Andrzej Duda. - To nie będą pociski, które będą wymierzone w kogokolwiek. Nie, one będą ukierunkowane na bezpieczeństwo, to ich zasadniczy cel. Mają chronić niebo nad Europą przed jakimkolwiek atakiem rakietowym, jeżeli ktoś chciałby Europie w ten sposób zagrozić - podkreślał prezydent.

Inauguracja budowy bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie
Inauguracja budowy bazy tarczy antyrakietowej w RedzikowieTVN24 Poznań
Amerykańska tarcza antyrakietowatvn24
Tajemnicza tarcza
Tajemnicza tarczatvn24

Sojusz z NATO

Z chwilą osiągnięcia gotowości przez bazę Aegis Ashore w Polsce w 2018 r. NATO osiągnie pełną zdolność obrony terytoriów i ludności państw sojuszu oraz rozmieszczonych tam sił amerykańskich przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi spoza obszaru euroatlantyckiego.

Umowie o ulokowaniu amerykańskiej bazy w Redzikowie towarzyszy umowa o statusie obsługujących ją wojsk amerykańskich (status of forces agreement - SOFA), z którą wiążą się porozumienia wykonawcze. Określają one np. warunki zabudowy otoczenia bazy, użytkowania urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne oraz lotów statków powietrznych nad bazą i wokół niej.

Amerykańska tarcza antyrakietowa w działaniu. Test antyrakiet GBI
Amerykańska tarcza antyrakietowa w działaniu. Test antyrakiet GBIMDA
Tarcza powstanie - ale jaka?
Tarcza powstanie - ale jaka?TVN 24

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Zespół Szkół w Redzikowie

Pozostałe wiadomości