Pomorze

Ratują zwierzęta, nie mieli dzikobusa. Widzowie TVN24 pomogli

Pomorze

Dzika Ostoja ratuje około 1500 zwierząt rocznie
Dzika Ostoja ratuje około 1500 zwierząt rocznieTVN24 Szczecin
wideo 2/6

Szczecińska Fundacja Dzika Ostoja, której członkowie ratują zwierzęta od 10 lat, kupiła dzikobusa, czyli pojazd przystosowany do transportu dzikich zwierząt. – Bez niego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować – mówią i dziękują za pomoc również widzom TVN24.

Każdego roku ratują ponad 1500 zwierząt. Wśród nich zające, borsuki, sarny, wiewiórki, skunksy czy lisy. Niestety w sierpniu popsuło im się po raz kolejny auto służące do transportu zwierząt.

Auto idealne

- Zrobiliśmy nim pół miliona kilometrów. W naprawę tego samochodu włożyliśmy podwójną jego wartość. Nie jesteśmy już w stanie dłużej go naprawiać – mówiła nam Marzena Białowolska, prezes fundacji i zapowiedziała zbiórkę pieniędzy. Fundacja potrzebowała ponad 60 tysięcy złotych. Udało się, w czym pomogli także widzowie TVN24, do których apelowaliśmy na antenie i naszej stronie internetowej. Kilka dni temu Fundacja odebrała (prawie) nowego volkswagena transportera.

- To wspaniałe auto. Możemy wozić zwierzęta i też sami nie zmarznąć po brodzeniu w wodzie, co często zdarza się, gdy ratujemy zwierzęta, bo auto jest ogrzewane – cieszy się pani Marzena. - Bardzo się cieszymy, bo dotychczas nie mieliśmy też możliwości wożenia dużych zwierząt jak łosie czy jelenie, a teraz będzie to możliwe – dodaje.

Auto jest wyciszone, żeby ograniczyć stres przewożonego zwierzęcia. – Zamontujemy także wciągarkę i specjalną matę na podłodze – mówi Michał Kudawski z Fundacji. Pod wymiar auta będzie tworzona także klatka.

To nie koniec inwestycji w Ostoi

Samochód kosztował 66 tysięcy złotych i ma 4 lata. Wcześniej służył do przewozu pieczywa. Jest jednak w idealnym stanie i będzie służył fundacji przez lata.

Celem Dzikiej Ostoi jest rehabilitacja dzikich zwierząt, a następnie wypuszczanie ich do naturalnego środowiska. Czasem stan zdrowia zwierzęcia nie pozwala na wypuszczenie go na wolność. W takim przypadku fundacja zapewnia mu schronienie razem z wyżywieniem oraz dożywotnią opieką weterynarza.

Dzięki wygraniu budżetu obywatelskiego Dzika Ostoja będzie budować pod Szczecinem ośrodek wraz z azylem i centrum edukacyjnym oraz częścią przeznaczoną do zajęć z dziećmi autystycznymi, chorymi na zespół downa oraz ociemniałymi.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/r / Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Na Rzecz Zwierząt Dzika Ostoja

Pozostałe wiadomości