Raport ws. wypadku śmigłowca za miesiąc

Pomorze

Kontakt 24Śmigłowiec rozbił się na polu

Za miesiąc może być znany wstępny raport ws. przyczyn piątkowego wypadku śmigłowca w woj. pomorskim – zapowiedział przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek. W wypadku zginęły trzy osoby.

W okolicach Starej Kiszewy w piątek rano rozbił się prywatny śmigłowiec, który leciał z Borcza do Bydgoszczy. Maszyna typu Robinson R44 spadła na pole i zapaliła się.

Prowadzą oględziny

Lasek poinformował, że w sobotę przedstawiciele komisji i prokuratury prowadzili oględziny miejsca wypadku. W miejscu startu mają być przeprowadzone rozmowy ze świadkami odlotu. Prace potrwają prawdopodobnie jeszcze w niedzielę.

Teren katastrofy o powierzchni około 2,5 tys. m kw. podzielony został na 10 sektorów, w których dokładnie są opisywane znalezione szczątki śmigłowca. - Po zakończeniu oględzin terenu wypadku, szczątki maszyny zostaną przetransportowane do miejsca wskazanego przez prokuraturę i tam będzie dokonany przegląd wszystkich znalezionych elementów i rekonstrukcja wraku - wyjaśnił Lasek.

Dodał, że zabezpieczane są też dokumenty techniczne śmigłowca i operacyjne związane z tym lotem. - Jest zdecydowanie za wcześnie, żeby wskazać na przyczynę wypadku - dodał. Zwrócił uwagę, że mają być wykonane ekspertyzy dotyczące np. stanu technicznego maszyny czy stanu pogody.

Koniecznie badania DNA

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Jako pierwsza tą sprawą zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie. Zastępca szefa kościerskiej prokuratury Mariusz Duszyński informował w piątek po południu, że policja i prokuratura dysponują nazwiskami trzech osób, które z bardzo dużym prawdopodobieństwem znajdowały się na pokładzie maszyny. - Ciała są jednak w takim stanie, że do ostatecznej identyfikacji konieczne będą prawdopodobnie badania DNA - powiedział.

Poinformował, że na poniedziałek w Zakładzie Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaplanowano sekcję zwłok ofiar.

Wśród ofiar był mąż posłanki PiS:

Wśród ofiar katastrofy był mąż posłanki PiStvn24

Tu doszło do wypadku:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: aja//ec / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24