Pomorze

Protest taksówkarzy "Chciałbym zaprosić Gowina do taksówki"

Pomorze

archiwum TVN24Gdańskie korporacje chcą także zmiany cen

Gdańscy taksówkarze dołączyli do ogólnopolskiego protestu. W środę także wyjechali na ulice.

W Gdańsku zaprotestowali kierowcy trójmiejskich korporacji. Najpierw dojeżdżali pod urząd wojewódzki w powolnym tempie, potem złożyli petycję na ręce władz województwa. Ich protest nie wywołał utrudnień w mieście.

- Metody dyplomatyczne, takie jak petycja, są bardziej kulturalne i nie utrudniają życia mieszkańcom - mówi Jerzy Szajnowicz ze Zrzeszenia Transportu Super Halo Taxi Gdańsk. - Teraz czekamy na reakcję władz.

Nie dla deregulacji

Przewoźnicy walczą z deregulacją ich zawodu.

- Nie chcemy, żeby klienci byli wożeni dookoła, przez nieprofesjonalne osoby, przez naciągaczy. Chcemy też wygody klienta - mówi Andrzej Adamczyk, organizator protestu.

- Minister działa na szkodę i doprowadza do nędzy taksówkarzy i ich rodziny - uważa Janusz Drozd, taksówkarz. - Chciałbym zaprosić ministra Gowina na dyżur do taksówki, on nie ma nie ma pojęcia ile kosztuje utrzymanie samochodu. A egzaminy zawodowe być zaostrzane a nie deregulowane! - - dodaje przewoźnik.

Powalczą o stawki

Taksówkarze walczą też o określenie minimalnych i maksymalnych stawek za kilometr jazdy.

- Chcemy żeby nas wysłuchano i zrozumiano, że ubożejemy - żali się Dariusz Staszewski, taksówkarz. - Ceny paliw rosną, są duże koszta, ja mam 5,4 tys. obrotu, z czego 3 tys. to koszta. Przecież z tego nie można odłożyć na opony, naprawę samochodu czy części, nie wspominając o kupnie nowego auta.

- To szczególnie ważne przed Euro 2012, kiedy nie wszyscy zagraniczni goście będą mieli świadomość, do jakiej taksówki wsiadają i ile można zapłacic za daną trasę - dodaje Adamczyk.

Autor: maz/mz / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości