Pomorze

Prezydent z pompą odsłonił pomnik. Następnego dnia monument ogrodzono płotem

Pomorze

Pomnik zamknięto dzień po uroczystościachtvn24
wideo 2/2

W tym roku, w trakcie hucznych obchodów Święta Morza, w Gdyni odsłonięto pomnik Polski Morskiej. Wstęgę przecinali między innymi prezydent Andrzej Duda oraz minister Mariusz Błaszczak. Dzień po uroczystościach monument ogrodzono płotem, bo, jak wyjaśnia miasto, prace potrwają jeszcze trzy miesiące.

W niedzielę 24 czerwca, podczas obchodów Święta Morza na skwerze Kościuszki w Gdyni, prezydent kraju i minister obrony narodowej odsłonili pomnik Polski Morskiej, który - według jego autorów i pomysłodawców - ma przypominać o związkach Polski z morzem oraz upamiętniać żeglarzy, marynarzy i rybaków, którzy zginęli na Bałtyku. Pod monumentem złożono także wieńce, były saluty, defilady, uściski dłoni.

"Wstęp wzbroniony"

Jednak w poniedziałek wokół monumentu rozstawiono metalowy płot. Na nim pojawiły się tablice informacyjne: "Teren budowy. Wstęp wzbroniony". Przechodnie, którzy mieli ochotę podejść bliżej, musieli niestety zatrzymać się na metalowych barierkach. Czyżby obiekt otwarto tylko na czas uroczystości dla prominentów? O sprawę postanowiliśmy zapytać włodarzy miasta.

- Prace jeszcze trwają. Postanowiliśmy dokończyć je teraz, gdy sprzyja im pogoda. Na koniec września wszystko powinno być gotowe – szczerze wyjaśnia Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. – Jest tam do wykonania naprawdę sporo: uzbrojenie podziemne, instalacja odwadniająca, instalacja oświetleniowa, nawodnienie trawników, cały szereg usunięć z obecną infrastrukturą, a także posadzka skomponowana przez artystę, dopełniająca jakby całość kompozycji – dodaje.

Pomnik gotowy, prace trwają

Wiceprezydent nie widzi nic dziwnego w tym, że tuż po odsłonięciu, okazuje się, że inwestycja nie jest skończona. Twierdzi, że sam pomnik został zakończony, a poza tym Święto Morza już tradycyjnie ma miejsce na skwerze Kościuszki.

Inwestycja kosztowała miasto 3 miliony złotych (pierwotnie miał to być milion). Jak donosi serwis internetowy trójmiasto.pl, prace związane z uzbrojeniem terenu, kanalizacją i nawierzchnią miały być wykonane w pierwszej części prac – tak było określone w dokumentach przetargowych. Miasto jednak od początku zakładało, że bryła monumentu ma być gotowa na Święto Morza.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/mś / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Adam Warżawa