Pomorze

Pomorskie szkoły chętnie serwują owoce. Za pieniądze UE

Pomorze

sxc.huJedzenie owoców ma zmienić nawyki żywieniowe dzieci

99 proc. szkół w województwie pomorskim uczestniczy w unijnym programie "Owoce w szkole". W zimowym semestrze z programu korzysta ponad 68 tys. dzieci z 603 szkół.

Agencja Rynku Rolnego w Gdyni szacuje, że w pierwszym semestrze sfinansuje ponad 1,6 mln porcji owocowo-warzywnych, o wartości prawie 2 milionów zł.

Jeden owoc i jedno warzywo Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje co tydzień porcje zawierające jeden świeży owoc i jedno świeże warzywo. W ciągu 10 tygodni bieżącego semestru uczniowie dostają 24 takie porcje. Są też częstowani sokami.

Zmienić nawyki

Głównym celem unijnego programu jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania.

ARR poinformowała, że z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że wzrosło spożycie owoców wśród dzieci, jak również znacznie zwiększyła się ich wiedza oraz wiedza ich rodziców na temat korzyści wynikających z jedzenia tych produktów.

UE daje na owoce

Realizowany od 2009 r. program "Owoce w szkole" finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75 proc.) oraz z budżetu krajowego (25 proc.). W sumie w roku szkolnym 2012/13 z budżetu Unii do 24 państw trafi na ten cel 90 mln euro, w tym dla Polski 12,3 mln euro.

Program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Autor: maz/mz/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości