Polski pomysł na wzgórze króla Artura. Gdańscy studenci zaprojektowali Camelot

Pomorze

Politechnika Gdańska - materiały prasoweGdańscy studenci zaprojektowali nowe Camelot

Projekt studentów Gdańskiej Politechniki został wybrany spośród 343 prac z całego świata. Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski na legendarnym wzgórzu, gdzie miał się mieścić zamek króla Artura, zaprojektowali galerię dla turystów.

Na międzynarodowy konkurs architektoniczny "Camelot Research & Visitors Center" nadesłano 343 projekty z całego świata, 58 dotarło do finału. Zadanie polegało na zaprojektowaniu budynków dla turystów (galerii, sal wystawowych i wykładowych) oraz dla naukowców pracujących w obrębie tego regionu. Studenci musieli więc zaplanować stanowiska do pracy oraz miejsce na archiwa i magazyny.

Z ideą okrągłego stołu

– Ideą naszego projektu było zaprojektowanie trzech okrągłych obiektów o średnicy 80 metrów, znajdujących się od 5 do 12 metrów nad ziemią i połączenie ich rampami pełniącymi funkcję ścieżki dla spacerujących. Ścieżkę umieściliśmy w miejscu, w którym kiedyś znajdował się obronny wał ziemny – opowiada Kacper Radziszewski, laureat konkursu.

Jak mówi, okrągłe obiekty są ­odniesieniem do okrągłego stołu, przy którym według legend arturiańskich obradowali rycerze poszukujący Świętego Graala.

Wewnątrz każdego budynku znajduje się dziedziniec.

– Pomimo współczesnych form postanowiliśmy wykorzystać lokalne złoża kamienia do wykonania elewacji budynków. To pozwoliło na połączenie współczesnej architektury z zasadami budownictwa z czasów króla Artura – podkreśla.

„Chcieliśmy się sprawdzić”

W nagrodę Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski otrzymali 1500 Euro. Mieli również okazję zaprezentować swój projekt w Roca Gallery oraz na wystawie w Architecture School of Barcelona.

Dodatkową nagrodą były publikacje w dwóch międzynarodowych gazetach architektonicznych. - Konkurs jest koncepcyjny więc nie liczymy, że nasza wizja kiedyś zostanie zrealizowana, ale chcieliśmy się sprawdzić na arenie międzynarodowej i zobaczyć jak to jest. Teraz na pewno będziemy próbować swoich sił w innych konkursach – powiedział Kacper Radziszewski.

Autor: ws/roody / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Gdańska - materiały prasowe