Pomorze

Zniknęły zabytkowe drogowskazy. Posłużyły jako ozdoby ogrodów

Pomorze

Policjanci odzyskali kilkanaście zabytkowych drogowskazów
zachodniopomorska policjaPolicjanci odzyskali kilkanaście zabytkowych drogowskazów

Zachodniopomorscy policjanci odzyskali kilkanaście zabytkowych XIX-wiecznych drogowskazów skradzionych z terenu powiatu myśliborskiego. Łącznie zabezpieczono 18 zabytków. Były ustawione, jako ozdoby, na trzech posesjach.

O przypadkach kradzieży policję powiadomił w sierpniu 2018 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie. Koordynator ds. zabytków z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, zbierając informacje, natrafił na trop prowadzący do dwóch miejscowości w powiecie myśliborskim.

- Policjanci z komisariatu w Dębnie, Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie, oraz inspektor z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie odnaleźli skradzione granitowe drogowskazy - mówi podkom. Marek Łuczak z zachodniopomorskiej policji. - Służyły one mieszkańcom, jako elementy wystroju podwórek oraz przydomowych ogródków na trzech posesjach w dwóch miejscowościach w gminie Dębno.

Łącznie odzyskano 18 zabytkowych drogowskazów, które dawniej znajdowały się na skrzyżowaniach dróg. Są na nich wciąż czytelne inskrypcje z niemieckimi nazwami miejscowości oraz datami z połowy XIX w. Był tam też pomnik poświęcony pamięci leśnika E. Schmidta (1855-1898).

Zabytki te pozostawiono za zobowiązaniem u właścicieli posesji, gdyż waga każdego z głazów wahała się od 500 kilogramów do 1 tony.

Dawne drogowskazy i pomniki znajdujące się na terenie lasów są własnością Skarbu Państwa i pozostają pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Zabytki te są ważnym elementem historii regionu, dlatego ich kradzież jest zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 5 - podkreśla podkom. Łuczak.

Po zakończeniu postępowania sądowego o miejscu przemieszczenia pomników zdecydują służby konserwatorskie.

Autor: MAK/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: zachodniopomorska policja

Pozostałe wiadomości