"Odszedł człowiek wielkiego formatu. Rozsławił Police na cały świat"

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Szczecin
Burmistrz Polic wspomina Aleksandra Dobętvn24
wideo 2/9
tvn24Burmistrz Polic wspomina Aleksandra Dobę

Police w Zachodniopomorskiem opłakują zmarłego w poniedziałek podczas zdobywania Kilimandżaro Aleksandra Dobę. Podróżnik był honorowym obywatelem tego miasta.

Gdy we wrześniu 2017 roku 70-letni wówczas Aleksander Doba wrócił do rodzinnych Polic ze swojej największej wyprawy – trzeciego przepłynięcia kajakiem Atlantyku – przywitały go tłumy mieszkańców. Cieszył się wówczas, że jest w domu, gdzie czekało na niego ulubione danie przygotowane przez żonę Gabrielę – schabowy.

W Policach na Dobę czekał tłum fanów oraz rodzinaTVN24 Szczecin

Człowiek z Polic

Wśród witających wówczas Dobę był burmistrz Polic Władysław Diakun. Dziś, gdy usłyszał o śmierci podróżnika, ciężko mu było zebrać myśli.

- Jestem w szoku. Odszedł człowiek wielkiego formatu. Rozsławił Police na cały świat – burmistrz nie kryje żalu. Podkreśla też, że to niejedyne, co Doba zrobił dla regionu. - Spotykał się z mieszkańcami, ze szkołami, angażował się w wiele pomysłów związanych z Policami – opowiada.

Gdy Doba skończył 72 lata, zdecydował się wystartować w wyborach do sejmiku województwa zachodniopomorskiego z list Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy. Zdobył 9,2 tysiąca głosów, co zapewniło mu mandat i najlepszy wynik wśród bezpartyjnych kandydatów, choć startował dopiero z trzeciego miejsca na liście w okręgu nr 1 na Pomorzu Zachodnim (Szczecin i powiat policki).

Podróżnik Aleksander Doba zmarł w wieku 74 latTVN24

Co ciekawe, jego hasłem wyborczym było "Niczego nie obiecuję". To właśnie tę szczerość, ale jednocześnie niespożytą energię docenili wyborcy.

- Przetrwałem sztorm 10 w skali Beauforta, a teraz chcę zrobić trochę coś innego, podziałać bardziej na rzecz naszego regionu. Powtórzę jednak to, co mówiłem jeszcze przed wyborami: obiecuję, że nic nie będę obiecywał – komentował wtedy podróżnik. Zastrzegał jednocześnie, że będzie pilnie słuchał mieszkańców całego regionu.

Rezygnacja

W listopadzie 2018 roku zrezygnował z mandatu radnego. - Jak wiecie postanowiłem zrezygnować z mandatu radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Nie była to łatwa decyzja, bo mam świadomość zaufania jakim obdarzyli mnie wyborcy. Liczba głosów, jakie otrzymałem była dla mnie i zaskoczeniem, i wyróżnieniem. Bardzo za nie dziękuję! – napisał wówczas.

Jak stwierdził, w pierwszej kolejności jest podróżnikiem, "którego kalendarz ciężko jest podporządkować sztywnym regułom pracy sejmiku". Obiecał jednak, że nadal będzie ambasadorem Polic i województwa zachodniopomorskiego na świecie.

Aleksander Doba nie żyjeTVN24

Podczas uroczystości w 2017 roku witającemu go tłumowi Doba obwieścił, że to jego ostatnia tak ekstremalna wyprawa. - Mówi się: do trzech razy sztuka. To trzecia wyprawa, zamknąłem tą pętlę. Mam na razie dosyć – powiedział podróżnik. Obietnicy nie dotrzymał.

Doba był emerytowanym inżynierem mechanikiem, absolwentem Politechniki Poznańskiej. Urodził się we Swarzędzu (Wielkopolska).

Aleksander Doba zmarł podczas zdobywania Kilimandżaro.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24