Pomorze

Polak pokieruje komandosami w Afganistanie

Pomorze

tvn24Kmdr Dariusz Wichniarek to szef Formozy

Międzynarodowi komandosi będą teraz ścigać terrorystów pod okiem Polaka. Wszystkimi ich akcjami w Afganistanie już za kilka dni pokieruje kmdr Dariusz Wichniarek. Wichniarek to dowódca Formozy, elitarnej jednostki morskich komandosów. Funkcję tą będzie pełnił przez rok, dotychczas stanowisko obejmowali tylko Amerykanie.

- Powierzenie Polakowi funkcji szefa sztabu zaproponowało Dowództwo Operacji Specjalnych NATO - tłumaczy rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Specjalnych ppłk Ryszard Jankowski. Jak wyjaśnia, Dowódca Wojsk Specjalnych, gen. Piotr Patalong, zaproponował na to stanowisko kmdr. Dariusza Wichniarka. Spore wyróżnienie

- To ważne stanowisko, wielkie wyróżnienie, ale i obowiązek. Powołanie Polaka na szefa sztabu w Dowództwie Komponentu Sił Specjalnych w Afganistanie jest uhonorowaniem wysiłku, jaki wkładają polskie siły zbrojne w budowę nowoczesnych wojsk specjalnych - tłumaczy ppłk Jankowski. - Marka polskich sił specjalnych jest znana na całym świecie - powiedział rzecznik przypominając choćby o ostatniej spektakularnej akcji, jaką przeprowadzili wspólnie z miejscowymi siłami polscy komandosi stacjonujący w Afganistanie - schwytanie mułły Abdula Kabira, jednego z najgroźniejszych terrorystów w Afganistanie.

„Szybko i po żołniersku”

- To dla mnie miłe zaskoczenie, podjąłem decyzję szybko i po żołniersku – wyjaśnia kmdr Wichniarek. - Szef sztabu jest trzecią po dowódcy i jego zastępcy osobą w Dowództwie Komponentu Sił Specjalnych w Afganistanie. W sytuacjach bardzo szczególnych będą mi powierzane obowiązki, jakie zwykle pełni dowódca – tłumaczy. - Nie jest wykluczone, że będę kierował konkretnymi operacjami prowadzonymi przez komandosów – dodaje.

Dowódca morskich komandosów

Komdandor jest dowódcą morskich komandosów Formozy od 2009 roku. Teraz na stanowisku zastąpi go kmdr por. Radosław Tokarski.

Formoza to jednostka, która przygotowana jest do operacji specjalnych prowadzonych zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Jak informuje na swej stronie internetowej Dowództwo Wojsk Specjalnych, żołnierze Formozy wyposażeni są w uzbrojenie typowe dla wiodących jednostek specjalnych na świecie. Ze względu na wyszkolenie, wyposażenie i tryb działania członkowie jednostki nazywani są często Polskimi Fokami i porównywani do legendarnego oddziału US Navy Seals.

Komardor wyjedzie do Afganistanu jutro lub pojutrze.

Autor: maz//aja/kv / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości