Podwodny hotel na gdańskim Baltexpo

Pomorze

Radio Gdańsk/Anna RębasModel podwodnego hotelu na Targach Baltexpo

Ponad 200 wystawców z całego świata bierze udział w 17. Międzynarodowych Targach Morskich i Konferencji Baltexpo. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pokazali swój projekt podwodnego hotelu, którego prototyp ma powstać w Gdyni.

Trwające trzy dni targi otworzył we wtorek w Gdańsku minister transportu Sławomir Nowak. Jak poinformował podczas przemówienia, w latach 2014-2020 w polskich portach mają być zrealizowane inwestycje o wartości ponad 10 mld zł.

– Mamy już większość projektów w tzw. dokumencie implementacyjnym i jesienią będzie on przyjęty jako strategiczny rządowy projekt – mówił minister. Podkreślił, że jedną z głównych pozycji na liście jest pogłębienie toru wodnego w porcie Świnoujście-Szczecin.

Model podwodnego hotelu

Podczas trzydniowych targów swoje produkty, technologie, usługi, osiągnięcia i plany rozwojowe prezentuje 200 wystawców. To przedstawiciele środowisk, związanych z gospodarką morską, pochodzący z kilkunastu krajów z całego świata.

Polskę reprezentuje m.in. prywatna stocznia Crist, Energomontaż Gdynia, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Na Targach nie zabrakło również naukowców z Politechniki Gdańskiej, którzy postanowili pokazać model zaprojektowanego przez nich podwodnego hotelu, którego prototyp ma powstać w Gdyni.

Budową prototypu zajmie się, wspólnie z naukowcami, gdyńska firma Deep Ocean Technology. Konstrukcja nazwana Water Discus Hotel, złożona będzie z dwóch dysków. Pierwszy, stalowy, o promieniu nieco ponad 30 m, zanurzony będzie na głębokości ok. 10 m. Mieścić będzie się w nim ok. 20 pokoi hotelowych. Drugi, niemal bliźniaczy do niego dysk, znajdzie się nad wodą; umieszczone w nim będą zaplecze hotelowe oraz przestrzenie wspólne obiektu. CZYTAJ WIĘCEJ

Hotel będzie miał dwa dyski - jeden nad, a drugi pod wodąRadio Gdańsk/Anna Rębas

Spółka Deep Ocean Technology podpisała już pierwszy kontrakt komercyjny na sprzedaż i dostawę hotelu do Republiki Malediwów. Kontrakt został podpisany z firmą Ridgewood Hotels and Suites Pvt. Ltd. Pierwszy podwodny hotel ma powstać obok wyspy Kuredhivaru.

Targi z ponad 30-letnią tradycją

Podczas inauguracji minister Nowak wręczył również najważniejsze nagrody targów - Złote Kotwice Baltexpo 2013. Złotą Kotwicę w kategorii usług otrzymała Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego SA za przebudowę platformy "Safe Caledonia". Odbywające się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku targi potrwają do czwartku. Targi Baltexpo to największa i najbardziej prestiżowa w Europie Środkowo-Wschodniej impreza targowa przemysłu morskiego, mająca ponad 30-letnią tradycję. Prototyp podwodnego hotelu ma stanąć na gdyńskim nabrzeżu:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: dp/par / Źródło: TVN24 Pomorze / PAP / Radio Gdańsk

Źródło zdjęcia głównego: Radio Gdańsk/Anna Rębas