Pomorze

Pierwszy podwodny dysk może powstać w Trójmieście. "Nie będzie to hotel, a centrum nauki"

Pomorze

Aktualizacja:
www.deep-ocean-technology.comBudową prototypu zajmie się, wspólnie z naukowcami, gdyńska firma Deep Ocean Technology

Nie w Zatoce Perskiej, na Malediwach, Australii czy Dubaju, a w Trójmieście ma powstać pierwszy podwodny obiekt Water Discus. Nie będzie to jednak hotel, a centrum naukowe. Naukowcy prowadzą na ten temat rozmowy z trójmiejskimi samorządowcami. Jeśli uda im się osiągnąć porozumienie budowa potrwa dwa lata. Ma kosztować ponad 100 milionów złotych.

Początkowo naukowcy mieli wybudować obiekt badawczy. Chcieli sprawdzić jak konstrukcja zachowa się w wodzie. Okazało się jednak, że trzyletnie badania naukowe udało się zakończyć bez konieczności budowy prototypu. O pomyśle na budowę hotelu po raz pierwszy poinformowali w 2012 roku.

- Mamy wszystko gotowe. Dlatego, żeby nie zmarnować zgromadzonej dokumentacji, pozwolenia lokalizacyjnego i decyzji środowiskowej, postanowiliśmy zbudować pełnowymiarowy obiekt w Trójmieście – mówi Krzysztof Koniuszaniec, menedżer projektu.

Nad projektem pracują wspólnie naukowcy z Politechniki Gdańskiej oraz gdyńska firma Deep Ocean Technology, która na badania przeznaczyła już 19 mln dolarów, wyłożonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Budowa może kosztować ponad 100 mln zł

Obecnie trwają rozmowy z trójmiejskimi samorządami. Ustalane jest, gdzie mógłby stanąć taki obiekt. Rozpatrywane są trzy lokalizacje: w Gdyni - Nabrzeże Beniowskiego przy Molo Południowym, za Akwarium, w Gdańsku - okolice mola w Brzeźnie oraz falochron przy wejściu do portu morskiego.

– Chcemy wybudować już obiekt docelowy, ale nie będzie to hotel, tylko centrum naukowe – mówi Krzysztof Koniuszaniec.

- Dużo możemy zrobić pod kątem naukowym, np. badać rozwiązania technologiczne, robotykę podwodną. Zatoka Gdańska słynie z wraków, więc można pójść w tym kierunku - testować zdalnie sterowane pojazdy zewnętrzne czy stworzyć centrum szkoleniowo-nurkowe - precyzował w "Gazecie Wyborczej Trójmiasto" Arkadiusz Majerski, prezes Deep Ocean Technology.

Jak dodaje Koniuszaniec, jeśli rozmowy z samorządowcami się powiodą budowa może potrwać dwa lata, a jej koszt to ponad 100 mln zł.

Dwa dyski nad wodą

Podwodny obiekt pomysłu gdańskich inżynierów składa się z dwóch dysków: stalowego dysku o średnicy 31,6 m zanurzonego na głębokość do 12,5 m oraz niemal bliźniaczego dysku o średnicy 50 m, który znajdzie się nad wodą. Dyski połączone są szybem komunikacyjnym.

Zanurzeni w hotelu
Zanurzeni w hotelutvn24

W tym miejscu miał stanąć model podwodnego hotelu:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: www.deep-ocean-technology.com

Pozostałe wiadomości