Pomorze

Podróżnicze kolosy rozdane

Pomorze


Zakończono Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Podczas gali ogłoszono laureatów Kolosów - nagród za specjalne dokonania podróżnicze. Super Kolosa za całokształt osiągnięć przyznano żeglarzowi Henrykowi Jaskule.

Kończący w tym roku 90 lat Jaskuła został uhonorowany za samotny wokółziemski rejs bez zawijania do portów, zrealizowany w latach 1979-1980 na jachcie "Dar Przemyśla". Wyczynu tego żeglarz dokonał jako pierwszy Polak i trzeci człowiek na świecie. Jak podkreśliła kapituła nagrody, Super Kolos trafił do Jaskuły także za "liczne rejsy załogowe o charakterze szkoleniowym oraz niezłomność w walce o utrzymywanie wysokich standardów etycznych".

Zwykle Super Kolos jest wręczany wraz z innymi nagrodami na gali kończącej Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Jednak tym razem, ze względu na wiek laureata, nagrodę wręczono już w lutym, w Przemyślu, gdzie mieszka Jaskuła.

Gaszerbrum I i Jaskinia Niedźwiedzia

Podczas niedzielnej gali ogłoszono natomiast laureatów Kolosów za ubiegłoroczne wyczyny w pięciu kategoriach: żeglarstwo, alpinizm, eksploracja jaskiń, wyczyn roku i podróże.

Jak poinformowali organizatorzy imprezy, za największy sukces alpinistyczny 2012 roku uznano wyprawę na Gaszerbrum I, w trakcie której Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt. Wyróżnienie otrzymali Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie nowej drogi na ścianie Polar Sun Spire na Ziemi Baffina.

Wśród eksploratorów jaskiń Kolosa 2012 zdobyli członkowie Sekcji Grotołazów Wrocław i Sekcji Speleologicznej "Niedźwiedzie" za odkrycia nieznanej dotąd partii Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Wyróżnienie przypadło w udziale Rafałowi Klimarze, Wojciechowi Kuczokowi, Markowi Pawełczykowi oraz Jarosławowi Surmaczowi za odkrycie i eksplorację Jaskini Niedźwiedziej Górnej i Jaskini Hardej.

Nie było wyczynu roku

W kategorii podróże Kolosa otrzymał Andrzej Muszyński za wyprawę w Himalaje Birmańskie. Wyróżnienia otrzymali: Marek Arcimowicz i Michał Kochańczyk za eksploracyjno-naukową wyprawę na Tramen Tepui w Wenezueli, Małgorzata Jarmułowicz i Zygmunt Leśniak za podróż na wyspę Sumba oraz archipelag Alor w Indonezji, Katarzyna i Krzysztof Machulscy za rodzinną wyprawę do Ewenkii w Kraju Krasnojarskim na Syberii oraz Dominik Szmajda za wyprawę "Rower góral i na Ural".

Nie przyznano Kolosa w kategorii wyczyn roku, wyróżniono natomiast: Piotra Kuryło za wyprawę "Zawsze pod prąd" kajakiem od ujścia do źródeł Wisły, Michała Sałabana za rowerową wyprawę z Knivsjelodden - najdalej wysuniętego na północ miejsca w Europie - na Przylądek Igielny oraz Agnieszkę Korpal za zdobycie rowerem Korony Gór Polski.

Samotny rejs

W kategorii żeglarstwo Kolosa otrzymał Tomasz Cichocki za samotny rejs dookoła świata na jachcie "Polska Miedź" trasą wokół trzech przylądków, z jednym postojem. Z kolei wyróżnienia przyznano Tomaszowi Szewczykowi za rejs jachtem "Anna F." wokół Ameryki Południowej i pokonanie pod żaglami Przylądka Horn ze wschodu na zachód oraz Filipowi Sułkowskiemu i Aleksandrowi Hanuszowi za "kultywowanie tradycji żeglarskich i zorganizowanie rejsu na daleką północ na samodzielnie zbudowanych jachtach otwartopokładowych".

Z kolei wynosząca 15 tys. zł nagroda im. Andrzeja Zawady przypadła Andrzejowi Muszyńskiemu na projekt wyprawy do północnej Birmy, której celem będzie zebranie pionierskiego materiału literackiego i fotograficznego poświęconego historii tego regionu i zamieszkującym go ludziom.

W skład kapituły Kolosów wchodzą podróżnik i kajakarz Piotr Chmieliński, żeglarka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, himalaista Leszek Cichy, pomysłodawca Spotkań Janusz Janowski, pisarz i speleolog Maciej Kuczyński oraz himalaista Krzysztof Wielicki.

Uczcili pamięć zdobywców Broad Peak

Ostatni z jurorów nie był obecny podczas tegorocznych obrad jury: przebywa on w górach Karakorum, gdzie kierował wyprawą na Broad Peak: 5 marca po raz pierwszy w historii cztery osoby stanęły zimą na tym ośmiotysięczniku, dwie z nich - 27-letni Tomasz Kowalski oraz 58-letni Maciej Berbeka nie powrócili do obozu. Pamięć himalaistów uczczono podczas gdyńskich Spotkań m.in. odtwarzając nagrany przed dwoma laty pokaz będący relacją z wyprawy Kowalskiego dookoła świata. Relację tę odtworzono w miejsce planowanej wcześniej prezentacji Agnieszki Korpal - partnerki Kowalskiego, która - z powodu dramatu - nie była w stania poprowadzić swojej preznetacji.

15. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy rozpoczęły się w piątek w Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni. Impreza trwała trzy dni, w czasie których uczestnicy mogli posłuchać ponad 90 prelekcji prezentujących najważniejsze polskie wyprawy i wydarzenia eksploracyjne minionego roku.

Autor: md//k / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości