Pomorze

Wydobyli niemiecką łódź motorową, którą Bałtyk odsłonił na plaży

Pomorze

Poniemiecki wrak
Robert Dziemba | Muzeum Oręża Polskiego w KołobrzeguWalczyli o ten wrak i udało się

Wrak niemieckiej łodzi motorowej trafi po konserwacji do kołobrzeskiego Skansenu Morskiego – poinformował dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. Wydobyta w sobotę na plaży w Podczelu (woj. zachodniopomorskie) łódź prawdopodobnie była jednostką pomocniczą Kriegsmarine.

Prace na plaży w Podczelu trwały trzy dni. Ostatecznie naukowcom udało się wydobyć wrak łodzi, który po kilku latach ponownie odkrył Bałtyk.

- Wrak, którego niewielka tylko część wystawała nad powierzchnią plaży najpierw trzeba było odkopać, wypompować wodę z powstałego zbiornika oraz zabezpieczyć go przed naporem morskich fal, następnie wypłukać tony piachu z wnętrza i dopiero podnieść - tłumaczył Aleksander Ostasz, dyrektor kołobrzeskiego muzeum. Jak wymienił, z jednostki udało się wydobyć m.in. butlę rozruchową do silnika, pompę zęzową, dwie latarnie, narzędzia oraz inne drobne elementy. Ostasz zapowiedział, że wszystkie artefakty wraz z silnikiem łodzi, wałem oraz śrubą trafią do Skansenu Morskiego w Kołobrzegu, które jest plenerową ekspozycją okrętów wojennych oraz zabytków techniki morskiej.

Akcja trwała trzy dni | Aleksander Ostasz - Muzeum Oręża Polskiego

Pomagała niemieckiej marynarce wojennej

Zdaniem dyrektora muzeum wstępne badania wskazują, że w Podczelu odkryto 16-metrową szybką łódź, która prawdopodobnie była jednostką pomocniczą niemieckiej marynarki wojennej. Wyjaśnił, że wskazuje na to oznaczenie „M” znajdujące się na butli rozruchowej do silnika, wyprodukowanej w październiku 1942 r.

We wnętrzu wraku znaleziono niemieckie łuski, które mają świadczyć, że w 1945 r. prowadzono z łodzi ostrzał żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. - Takimi jednostkami ewakuowali się Niemcy w 1945 r., w momencie gdy lotnisko Bagicz oraz Kołobrzeg jeszcze znajdowały się w ich rękach. Znalezione wewnątrz sowieckie łuski mogą świadczyć, że jednostka po wyrzuceniu na plażę stała się swoistym bunkrem, ukryciem, z którego Rosjanie prowadzili ostrzał znajdujących się na morzu jednostek niemieckich - zaznaczył Ostasz.

Potrzebna była pomoc koparki | Aleksander Ostasz - Muzeum Oręża Polskiego

Zacięcie walczyli o Kołobrzeg

Walki o Kołobrzeg trwały od 4 do 18 marca 1945 r. Brało w nich udział 29 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego oraz kilka jednostek Armii Czerwonej. Miasta broniło ok. 8 tys. niemieckich żołnierzy z różnych formacji, m.in. Francuzi z dywizji Waffen SS "Charlemagne". O zaciętości starcia może świadczyć fakt, iż średnie tempo posuwania się atakujących wynosiło ok. 400 m dziennie. Wojskowe źródła podają, że w czasie walk o samo miasto wystrzelono ponad 31 tys. pocisków artyleryjskich, a statystycznie na każdy km kw. terenu spadły 43 tony materiałów wybuchowych. Kołobrzeg został zniszczony w 90 proc.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Aleksander Ostasz - Muzeum Oręża Polskiego

Pozostałe wiadomości