Pomorze

Po sinicach ani śladu. Można się już bezpiecznie kąpać

Pomorze

TVN 24 PomorzeSinice w Gdyni

Wysypka, podrażnienia skóry i biegunka - to "atrakcje" jakie można było sobie zafundować, kąpiąc się w we wtorek w wodzie zanieczyszczonej przez sinice. Bakterie pojawiły się przy trzech gdyńskich plażach. W środę sanepid ponowił badania wody. Według inspektorów można się już bezpiecznie kąpać.

We wtorek trzy gdyńskie kąpieliska: Śródmieście, Redłowo i Orłowo zostały wyłączone z użytku ze względu na obfite kwitnienie sinic. W środę rano ratownicy sprawdzili czy w wodzie nadal są glony.

- Pobraliśmy próbki do badań, okazało się, że nie ma w nich szkodliwych toksyn. Wszystkie gdyńskie kąpieliska mają już białe flagi - informuje Sylwia Mathea-Chwalczewska z Mariny w Gdynie.

Szkodliwe dla zdrowia

Jak tłumaczy Mathea-Chwalczewska, sinice świetnie radzą sobie w różnych warunkach atmosferycznych - szczególnie kiedy jest wysoka temperatura i wilgotny klimat. Bakterie mogą być niebezpieczne dla ludzi. Każdy organizm reaguje na nie inaczej.

- Mogą wywoływać podrażnienia skóry, przewodu pokarmowego, wysypkę czy inne zmiany skórne. Niewykluczone są też biegunka i wymioty - tłumaczy Mathea-Chwaliszewska.

Część osób nie miała ochoty zażywać orzeźwiającej kąpieli w zielonej wodzie.

- Nigdy nie wejdę do tej wody. Ten widok odstrasza, ale idę spytać ratownika, o co właściwie tu chodzi - mówił we wtorek Sebastian.

Jednak całkiem spora grupa plażowiczów decyduje się na kąpiel. - Woda jest ciepła. Rzeczywiście ma kolor żółty i miejscami jest tragicznie, ale daje radę - chwalił się młody chłopak .

Nad kąpieliskiem czuwają ratownicy

To, czy kąpielisko nadaje się do użytku, sprawdzają ratownicy. Kiedy zauważą niepokojące zmiany, informują sanepid. Wtedy inspektorzy pobierają próbki i sprawdzają, czy jest jakieś zagrożenie dla plażowiczów. Jeśli okaże się, że tak, sanepid wydaje specjalny komunikat, w którym informuje o zakazie kąpieli.

Tak było w środę na plaży w Gdyni:

W Gdyni pojawiły się sinice
W Gdyni pojawiły się siniceTVN 24 Pomorze

Sinice pojawiły się na plaży w Gdyni:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/mz / Źródło: TVN 24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Pomorze

Pozostałe wiadomości