Pomorze

Pierwsza Dama odwiedziła chrześniaka. "Przynosi nam marynarskie szczęście"

Pomorze

Pierwsza Dama odwiedziła chrześniaka. "Przynosi nam szczęście"
TVN24 PomorzePierwszej Damie podoba się i okręt i jego załoga

W gdyńskim porcie wojennym odbyły się we wtorek obchody 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP „Śniardwy”. W uroczystościach wzięła udział m.in. żona prezydenta Anna Komorowska, która jest matką chrzestną trałowca.

Oprócz pierwszej damy w uroczystościach uczestniczyli m.in. inspektor ds. Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych wiceadmirał Ryszard Demczuk oraz kontradmirał Krzysztof Teryfter - dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, w skład której wchodzi ORP "Śniardwy". Na pokładzie ORP "Śniardwy" Anna Komorowska spotkała się z załogą, a następnie - przy silnym wietrze i zadymie śnieżnej - odbyła krótki rejs po akwenie gdyńskiego portu. Na zakończenie jednostka wpłynęła do Basenu Prezydenta i zacumowała przy nabrzeżu, gdzie pierwsza dama spotkała się z dziennikarzami. - Świetny okręt, świetna załoga - powiedziała zapytana o to, jak się czuje, jako matka chrzestna Śniardw". Jak mówiła, często spotyka się z załogą okrętu. - Przynajmniej raz w roku - przyznała, dodając, że zawsze miło wspomina te spotkania, a mają one miejsce najczęściej przy okazji rocznicy chrztu.

Z kolei Inspektor Marynarki Wojennej, wiceadmirał Ryszard Demczuk pokreślił, że "20 lat znaczone jest (...) tysiącami mil morskich, przebytych przez ten okręt". - Zmieniło się wiele - kolejne warstwy farby, kolejni ludzie, modernizacja sprzętu, ale jedno jest pewne - matka chrzestna ze swą duchową opieką. Z tego miejsca dziękuję więc pani prezydentowej za troskę nad załogą i tę duchową opiekę, która przynosi to marynarskie szczęście - mówił.

Niszczyciel min

Podniesienie biało-czerwonej bandery na ORP „Śniardwy” miało miejsce 28 stycznia 1994 r.

ORP „Śniardwy” jest jednym z czterech trałowców bazowych projektu 207 M, jakimi dysponuje Marynarka Wojenna. Jednostki te zostały zbudowane w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni w latach 1991-1994. Dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo-szklanego, są to jednostki mało magnetyczne i używa się ich głównie do poszukiwania i niszczenia min. Trałowce projektu 207 M to zmodernizowana wersja okrętów 207 P. Zastosowano na nich nowszej generacji wyposażenie hydrolokacyjne, trałowe i artyleryjskie. Jednostki typu 207 M mają 38,5 metra długości i 7,2 metra szerokości. Mogą osiągać prędkość do 14 węzłów.

Statek ratowniczy drugim chrześniakiem prezydentowej

Anna Komorowska jest też matką chrzestną statku ratowniczego "Pasat", który zwodowano i ochrzczono we wrześniu 2010 r. Jednostka ta została zbudowana w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni na potrzeby Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Dyrekcja stoczni informowała, że była to wówczas najnowocześniejsza jednostka ratownicza na Morzu Bałtyckim i jedna z najnowocześniejszych w Europie.

ORP "Śniardwy" zacumowany był przy gdyńskim Nabrzeżu Oksywskim:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: dp/roody / Źródło: PAP, TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: M. Kluczyński / Marynarka Wojenna

Pozostałe wiadomości