Pomorze

Tak będzie wyglądała ostatnia droga prezydenta Gdańska

Pomorze

[object Object]
Trumna zostanie przeniesiona ulicami Gdańska do Bazylikitvn24
wideo 2/35

W głównych uroczystościach pogrzebowych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku udział weźmie ponad 3 tysiące osób. Zjawią się między innymi przedstawiciele Unii Europejskiej, władz krajowych, prezydenci, burmistrzowie miast polskich i zagranicznych. Msza będzie transmitowana na telebimach w Gdańsku i w wielu innych polskich miastach.

Główne uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza zaczną się w sobotę w południe w Bazylice Mariackiej. Rozpoczną się mszą pogrzebową pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego

Ciało prezydenta miasta, które jeszcze w piątek do godz. 16 będzie wystawione w trumnie w Europejskim Centrum Solidarności, zostanie skremowane. W bazylice spocznie urna z prochami Pawła Adamowicza.

Rodzina zaapelowała, by nie przynosić kwiatów i zniczy, a w zamian wesprzeć jedną z trzech organizacji, które były ważne dla zmarłego prezydenta Gdańska - Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, Stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska" czy Hospicjum księdza Dutkiewicza.

Bliscy, prezydenci, burmistrzowie wypełnią świątynię

W mszy pogrzebowej uczestniczyć będzie około 3,5 tysiąca osób – oprócz rodziny prezydenta swoją obecność zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz przedstawiciele władz krajowych: prezydent kraju Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Z tego co wiem, pan prezydent ma być tylko na mszy, uczestniczyć w tych uroczystościach pogrzebowych, bez żadnych wystąpień, bez żadnych akcentów politycznych – przekazał w Polsat News prezydencki minister Andrzej Dera.

Obecni mają być także byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka i Jerzy Buzek, były prezydent Niemiec Joachim Gauck, burmistrzowie Rotterdamu, Hamburga, Bremy i Lipska oraz ponad 100 prezydentów polskich miast.

Będą wszyscy mu bliscy

Do strefy przeznaczonej dla rodziny zaproszono wszystkich najbliższych współpracowników Adamowicza – nie tylko wiceprezydentów czy kierowników z Urzędu Miasta, ale także na przykład kierowcę zmarłego prezydenta czy jego lekarza.

Zaproszeni zostali także wszyscy, bez znaczenia z jakiej opcji politycznej, parlamentarzyści z Gdańska, a także spora grupa spoza regionu. Nie zapomniano o kombatantach oraz przedstawicielach innych wyznań i religii.

- Polskie samorządy będzie reprezentować 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju - przekazała mediom Bożena Leszczyńska-Maksymczuk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Msza ma być transmitowana na kilku telebimach w Gdańsku oraz w wielu innych miastach – w Poznaniu, Sopocie, Łodzi czy Szczecinie.

Pomoc psychologów

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zapewni uczestnikom pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza wsparcie psychologiczne. Pomoc na miejscu świadczyć też będą pracownicy socjalni.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka MOPR w Gdańsku Sylwia Ressel, sześciu psychologów będzie do dyspozycji każdej potrzebującej osoby w sobotę, w godzinach od 10 do 16 w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

Wskazała, że "specjaliści pomogą poradzić sobie z emocjami, uspokoją, wyciszą oraz podpowiedzą, jak poradzić sobie w okresie żałoby". Podkreśliła, że psychologowie służą wiedzą i specjalistycznym wsparciem w tym bardzo trudnym czasie. Z pomocy można skorzystać bezpośrednio, udając się do siedziby Instytutu lub telefonicznie, pod numerem: 58 347 82 82.

Podczas pogrzebu, potrzebujące osoby wspierać również będą pracownicy socjalni, w pobliżu Bazyliki Mariackiej; będą ubrani w pomarańczowe kamizelki, z plakietkami gdańskiego MOPR. W razie potrzeby m.in. podprowadzą do psychologa, wyprowadzą uczestnika z tłumu itd.

- Nie wstydźmy się swojej słabości, emocji wywołanych tragedią, nie udawajmy silnych w tak trudnym momencie - powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. Zachęcił osoby uczestniczące w sobotniej uroczystości pogrzebowej do korzystania z pomocy specjalistów MOPR, jeśli tylko będzie ona potrzebna.

Ostatni spacer prezydenta

Trumna z ciałem zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza do godz. 16 w piątek wystawiona będzie w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Od czwartku tłumy przychodzą tam pożegnać prezydenta miasta.

W piątek o godz. 17 z ECS wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę z ciałem prezydenta Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. Przejdzie koło miejsc ważnych dla prezydenta. Jak podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska, już ECS to „miejsce, które nie tylko ukochał pan prezydent, ale które dzięki jego uporowi powstało". Kolejne miejsce mijane przez pochód to I Liceum Ogólnokształcące, którego Adamowicz był absolwentem.

Dalej kondukt przejdzie ul. Łagiewniki a następnie ul. Stolarską. - Tuż obok niej znajduje się ulica Mniszki, gdzie się pan prezydent wychowywał, mieszkał od urodzenia i gdzie do dzisiaj mieszkają jego rodzice - pani Teresa i pan Ryszard. Później kondukt skręci w Podwale Staromiejskie po lewej stronie zostawiając Szkołę Podstawową nr 50 im. Emilii Plater, którą również ukończył prezydent.

Dulkiewicz dodała, że na trasie konduktu znajdzie się też stojący na Targu Drzewnym pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie w czasach PRL organizowano liczne opozycyjne manifestacje i protesty. - To miejsce, gdzie wykuwała się nasza wolność, gdzie odbywały się pierwsze manifestacje organizowane przez Ruch Młodej Polski - manifestacje w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w rocznicę odzyskania niepodległości – powiedziała Dulkiewicz.

Trasa konduktu pogrzebowego

Przypomniała, że pod pomnikiem Jana III Sobieskiego kończy się też, organizowana od wielu lat przez miasto, Parada Niepodległości i w miejscu tym zwykle przemawiał Adamowicz do uczestników przemarszu.

Piątkowa trasa konduktu żałobnego
Piątkowa trasa konduktu żałobnegotvn24, Google Earth

Pożegnanie w bazylice

Dulkiewicz poinformowała, że spod pomnika kondukt skieruje się w ulicę Pańską, mijając po drodze bazylikę św. Mikołaja, w której Adamowicz został ochrzczony, a stamtąd kondukt ma wejść w ul. Kołodziejską, a następnie ul. Piwną, kierując się do głównego wejścia do Bazyliki Mariackiej. Po wprowadzeniu do świątyni trumny, około godz. 18, w bazylice zostanie odprawiona msza św. Kościół zostanie zamknięty w piątek o północy. Do tego czasu – jak poinformowała Dulkiewicz, "będzie trwało czuwanie, modlitwy, będzie możliwość pożegnania".

Trumnę od drzwi Bazyliki do katafalku będą nieśli prezydenci miast: Rafał Trzaskowski - Warszawy, Jacek Jaśkowiak - Poznania, Jacek Karnowski - Sopotu, Zygmunt Frankiewicz - Gliwic, Krzysztof Żuk - Lublina, Rafał Dutkiewicz - Wrocławia.

Dulkiewicz przypomniała, że ponowne otwarcie Bazyliki zaplanowano na sobotę na godzinę 10. Komunikacja miejska w Gdańsku w piątek i sobotę jest bezpłatna – miasto apeluje, by z niej korzystać, bo wiele ulic będzie zamkniętych i możemy mieć problem z poruszaniem się autem po mieście.

Zamknięte Główne Miasto

W związku z pogrzebem o godz. 6 rano w sobotę zamknięte zostanie dla wszelkich pojazdów Główne Miasto – najważniejsza część historycznego centrum Gdańska.

O zmianach w organizacji ruchu związanych z uroczystościami pogrzebowymi poinformowała w czwartek Alicja Bittner z referatu prasowego gdańskiego magistratu.

Wyjaśniła, że od godz. 6 w sobotę zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Bittner dodała, że nie będzie możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy; niemożliwy będzie też wjazd na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej.

Ulice: Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha stanowić będą tzw. drogę życia (czyli główną trasę dojazdową dla karetek i innych służb) oraz podstawową drogę ewakuacyjną. Na ulicach tych obowiązywać będzie bezwzględny zakaz zatrzymywania się pojazdów, będą również ograniczenia w ruchu pieszym. - Wejście w ten obszar będzie możliwe dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje – poinformowała Bittner.

Wyjaśniła, że dojście do ulic Długiej i Długi Targ będzie możliwe z ulic Piwnej, Garbary, Ławniczej i Powroźniczej. - Nie będzie możliwości wejścia od strony Zielonej Bramy – będzie to droga wyjścia dla osób opuszczających ul. Długą i Długi Targ – podkreśliła.

Zmarł po ataku nożownika

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku od 1990 roku. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

[object Object]
Aleksandra Dulkiewicz na Światełku dla Prezydenta. Całe przemówienietvn24
wideo 2/22

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Pozostałe wiadomości