Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej

Pomorze

Aktualizacja:
Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że dzień pogrzebu prezydenta Gdańska będzie dniem żałoby narodowejtvn24
wideo 2/35

Urząd Miasta Gdańska poinformował o szczegółach sobotniego pogrzebu Pawła Adamowicza. Spocznie w Bazylice Mariackiej. Rodzina prosi, by nie składać kondolencji i nie przynosić zniczy ani kwiatów. Obecność na pogrzebie zapowiedział Donald Tusk.

Przedstawiciele Urzędu Miasta przekazali szczegóły pogrzebu prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Organizatorem uroczystości jest właśnie Urząd Miasta przy udziale rodziny.

Pogrzeb w Bazylice

Uroczystości pogrzebowe - poinformowała wiceprezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz - rozpoczną się w czwartek o godz. 15 uroczystą sesją Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa. Zaproszeni są radni wszystkich kadencji od 1990 roku. - Od godz. 17, przez 24 godziny, w Europejskim Centrum Solidarności będzie wystawiona trumna pana prezydenta, tak by gdańszczanie, którzy chcą się pożegnać, mogli to zrobić - mówiła Dulkiewicz. Przypomniała też, że w ECS od wtorku wystawiona jest księga kondolencyjna i będzie ona tam wystawiona "tak długo, jak to będzie konieczne". Z kolei w Urzędzie Miejskim w Gdańsku księga kondolencyjna będzie wystawiona do piątku do godz. 20.

- Pogrzeb rozpocznie się w sobotę o godzinie 12, ale do tego czasu mieszkańcy będą mieli możliwość pożegnać się z panem prezydentem - przekazywała rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

W piątek w pochodzie ulicami miasta, który rozpocznie się o 17, trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej. Tam ma zostać pochowany. - Zgodnie z wielowiekową tradycją panującą w Gdańsku oraz przychylając się do prośby rodziny, a także do inicjatywy metropolity gdańskiego, a także do wielu głosów docierających do nas w tych dniach pan prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej - powiedział proboszcz bazyliki, ksiądz prałat Ireneusz Bradtke. Mszę pogrzebową będzie celebrował arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Dla osób, które będą chciały modlić się w intencji prezydenta Pawła Adamowicza, w sobotę od godz. 7 będzie dostępna Kaplica Królewska.

Komunikacja miejska w piątek i sobotę będzie bezpłatna. W pogrzebie można będzie też uczestniczyć za pośrednictwem kilku telebimów wystawionych w mieście.

Przed pogrzebem prezydenta Pawła Adamowicza Gdańska Organizacja Turystyczna rozda mieszkańcom miasta dwa tysiące flag miasta. Można je odbierać od czwartku w Punkcie Informacji Turystycznej na Długim Targu i w Urzędzie Miejskim przy Nowych Ogrodach.

Apel rodziny

Po raz pierwszy od śmierci Adamowicza publicznie głos zabrała jego żona Magdalena. Zaapelowała, by na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy, a w zamian wesprzeć dwie organizacje, które były ważne dla zmarłego prezydenta Gdańska - Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz Stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska".

- Taka jest moja wola i wiem, że taka byłaby wola mojego męża - powiedziała Adamowicz.

Potwierdziła to także podczas konferencji wiceprezydent Dulkiewicz, dodając, że można także wesprzeć Hospicjum księdza Dutkiewicza. Jak przekazała, tę instytucję też wskazała rodzina. - Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji - podkreśliła.

Rodzina prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie pogrzebu - poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, pytana o udział przedstawicieli partii politycznych i władz państwowych na uroczystościach pogrzebowych. W środę Michał Dworczyk poinformował, że premier Morawiecki weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Pawła Adamowicza.

Paweł Graś przekazał, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk weźmie udział w pogrzebie prezydenta Gdańska.

W środę wieczorem o udziale prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach pogrzebowych poinformowała także Kancelaria Prezydenta.

Całość konferencji o szczegółach pogrzebu Pawła Adamowiczatvn24

Zmarł po ataku nożownika

Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zaatakował w niedzielę 27-letni Stefan W. na scenie WOŚP podczas "Światełka do Nieba". Prezydent na miejscu był reanimowany, a w szpitalu przeszedł kilkugodzinną operację. Jego stan był bardzo ciężki. W poniedziałek zmarł. Miał 53 lata. Prezydentem Gdańska był od 20 lat.

Od wtorku do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza obowiązuje w Gdańsku żałoba.

Decyzję o wprowadzeniu żałoby podjęło także kilka innych miast, między innymi Warszawa i Sopot.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej.

Aleksandra Dulkiewicz o testamencie Adamowiczatvn24
wideo 2/35

Autor: eŁKa,akw//kg//kwoj,gp / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: