Pomorze

ORP Ślązak już prawie gotowy. Przechodzi próby portowe

Pomorze

Odwiedziliśmy najnowszy polski okręt wojenny
tvn24ORP Ślązak, kiedyś ORP Gawron. Budowa trwa od 2001 roku

Położenie stępki pod najnowszy nowoczesny polski okręt miało miejsce w 2001 roku. Po 16 latach budowa patrolowca ORP Ślązak wreszcie zbliża się ku końcowi.

Do służby ma trafić za rok, ale już przechodzi próby portowe. W Stoczni Marynarki Wojennej sprawdza się działanie wszystkich urządzeń – mechanicznych, elektrycznych oraz uzbrojenia. Trzeba je sprawdzić dokładnie, bo wiele z nich było montowanych wiele lat temu i możliwe, że konieczna będzie wymiana na przykład elementów gumowych.

Są już pierwsze wyniki i jak mówią przedstawiciele biura budowy okrętu: mimo upływu lat, mechanizmy główne, silniki i agregaty, uruchomiły się bez uwag. To rokuje bardzo dobrze i przybliża znacznie okręt do wodowania.

Trzy armaty, ale bez wyrzutni

Po Ślązaku naszego reportera oprowadził Maciej Fularczyk, przedstawiciel wykonawcy. – Okręt wyposażony jest w dwie armaty kaliber 30 mm oraz jedną kaliber 76 mm. To wystarczająca siła, biorąc pod uwagę jego przeznaczenie patrolowe – tłumaczy Fularczyk.

W trakcie prac nad okrętem zdecydowano, że nie będzie on wielozadaniową korwetą a patrolowcem. Powodem były cięcia budżetowe. Stąd też zaniechano instalacji niektórych elementów lub zastąpiono je innymi. – Zamiast wyrzutni rakiet zamontowaliśmy dźwigi i znalazło się miejsce na łódź roboczą – opowiada przedstawiciel wykonawcy. Na pokładzie znalazło się też miejsce na lądowisko dla śmigłowców do 10,5 tony.

Okręt ORP Ślązak jest najdłużej budowanym polskim okrętem. W 2001 roku stępkę pod budowę okrętu położył ówczesny premier Leszek Miller. Jak zapewniają jednak przedstawiciele wykonawcy prac: mimo długiego czasu budowy, będzie to jeden z najnowocześniejszych patrolowców na świecie – ze świetnym wyposażeniem, którego na pewno nie będziemy się wstydzić na arenie międzynarodowej.

Niedawno Fakty TVN informowały o stanie polskiej floty wojennej:

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: MON | chor. mar. Piotr Leoniak

Pozostałe wiadomości