Pomorze

Pożar zabytkowego kościoła w Orłowie

Pomorze

Pożar zabytkowego kościoła w Orłowie
Pożar zabytkowego kościoła w Orłowietvn24
wideo 2/5

We wsi Orłowo w województwie pomorskim w poniedziałek doszło do pożaru zabytkowego kościoła. Spaleniu uległa większość dachu gotyckiej świątyni. Na miejscu pracowało 15 zastępów straży pożarnej, nikomu nic się nie stało.

W poniedziałek około godziny 21.30 służby otrzymały informację o pożarze kościoła św. Barbary w Orłowie koło Nowego Dworu Gdańskiego. Na miejsce zdarzenia wysłano 15 zastępów straży pożarnej.

Spalona znaczna część dachu

Akcja gaśnicza trwała kilka godzin. Ze wstępnych informacji wynika, że część konstrukcji dachowej zawaliła się na drewniany strop, ale dokładna skala zniszczeń nie jest znana.

- Uległo spaleniu ponad dwie trzecie konstrukcji dachu. W całym tym zdarzeniu udało się uratować część główną nawy kościoła, jak również strop – powiedział mł. bryg. Łukasz Zblewski.

Kościół św. Barbary w Orłowie został wzniesiony w 1350 rokuWikimedia (CC BY SA 2.0)/Sławomir Milejski

Nie wiadomo także, co było przyczyną pożaru - te wyjaśni prokuratura. Kościół św. Barbary w Orłowie został wzniesiony w czternastym wieku.

- Świątynia ma 700 lat. Jest to kościół gotycki o wystroju barokowym z pięknie zachowanym, do tej pory, chórem i amboną. Razem ze specjalistami będziemy starali się, aby świątynię odbudować – zapowiedział proboszcz sanktuarium w Orłowie Arkadiusz Dekański w rozmowie z TVN24.

Pożar zabytkowego kościoła w OrłowieGoogle Maps

Autor: asty/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości