Szyszko chce strzelać do jeleni w rezerwacie

Pomorze

Las Warmiński jest rezerwatemTVN24 Pomorze
wideo 2/5

Ministerstwo Środowiska chce odstrzału jeleniowatych w Lesie Warmińskim. Powodem ma być zgryzanie przez nich pędów młodych drzew. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie planom się sprzeciwia.

Obowiązujące od sierpnia 2016 roku zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, które ustanowiło plan ochrony dla rezerwatu Las Warmiński, nie przewidywało prowadzenia tam odstrzałów zwierzyny. O zmianę treści dokumentu w tym zakresie wystąpił jednak na początku roku minister środowiska.

Odstrzelić, bo gryzą pędy

W ocenie resortu wprowadzenie możliwości ograniczonego odstrzału jeleniowatych pozwoliłoby utrzymać ich populację "na odpowiednim poziomie, niezagrażającym odnowieniom naturalnym gatunków lasotwórczych", ponieważ jest to rezerwat florystyczny, a sarny i jelenie zgryzają pędy młodych drzew.

Dlatego - zgodnie z procedurą - RDOŚ przeprowadziła konsultacje społeczne w tej sprawie. Jak poinformowała PAP szefowa olsztyńskiej RDOŚ Agata Moździerz, wszyscy wnoszący uwagi w ramach konsultacji sprzeciwili się wprowadzeniu zmian do planu ochrony.

Wszyscy na "nie"

Pisemne uwagi złożyło 106 osób i trzy organizacje: Fundacja na Rzecz Prawnej Ochrony Zwierząt i Kontroli Obywatelskiej "Lex Nova", Stowarzyszenie Miłośników Rusi nad Łyną oraz Stowarzyszenie Aktywności Społecznej "Młyn". Wpłynęła też petycja koalicji Niech Żyją! skupiającej 30 organizacji pozarządowych, pod którą zebrano blisko 7,5 tysiąca podpisów poparcia, a przeciwnicy odstrzałów w rezerwacie zorganizowali w marcu pikietę protestacyjną przed siedzibą olsztyńskiej dyrekcji.

- Nie ma żadnych podstaw, by wprowadzić odstrzał jeleni w Lesie Warmińskim. Szczególnie, że jest to przecież rezerwat, a ten powinien być przez nas szczególnie chroniony – uważa Krzysztof Mikunda, przyrodnik i ekolog. Jak mówi, najbardziej prawdopodobne jest niestety to, że chodzi tu o "odstrzały dewizowe". To odpłatne polowania organizowane dla myśliwych z zachodnich krajów.

Krzysztof Mikunda, ekolog, jest przeciwny odstrzałowitvn24

W rękach ministra

RDOŚ przeanalizowała uwagi zgłoszone w trakcie konsultacji. Zwróciła się też o opinię do Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, która oceniła, że jeleniowate powodują co prawda zgryzanie pędów młodych drzew na tym obszarze, jednak nie ma dowodów na to, iż wprowadzenie odstrzałów jest niezbędne dla wypełnienia celów ochrony rezerwatu. W tej sytuacji RDOŚ uznała, że brak jest podstaw do wprowadzenia zapisu o możliwości ograniczonego odstrzału jeleniowatych.

Olsztyńska dyrekcja wysłała tuż przed świętami do ministerstwa środowiska informację o swojej decyzji. Jeśli jednak szef resortu nie podzieli tego stanowiska, może przedstawić prezesowi rady ministrów projekt zarządzenia nadzorczego, które uchyli obowiązujące obecnie zarządzenie RDOŚ, ustanawiające plan ochrony dla rezerwatu Las Warmiński i - mimo sprzeciwu ekologów - odstrzał wprowadzi.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Jelenie na WarmiiKrzysztof Mikunda

Autor: eŁKa/PAP/mś/jb / Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego:  | Krzysztof Mikunda