Sędzia Juszczyszyn jednak nie wraca do orzekania. Faks z resortu przedłużył kadencję prezesa sądu, Nawacki od razu uchylił decyzję swojego zastępcy

Aktualizacja:
Autor:
MAK//rzw
Źródło:
TVN24
Paweł Juszczyszyn jednak nie wraca do orzekania
Paweł Juszczyszyn jednak nie wraca do orzekania TVN24
wideo 2/11
TVN24Paweł Juszczyszyn jednak nie wraca do orzekania

Sędzia Paweł Juszczyszyn jednak nie może orzekać. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki uchylił zarządzenie wiceprezesa Krzysztofa Krygielskiego. Ten podjął decyzję, kiedy kierował sądem po tym, jak w piątek upłynęła kadencja prezesa Macieja Nawackiego, a nowej nominacji jeszcze nie było. Także w piątek sąd w Bydgoszczy stwierdził, że Juszczyszyn został zawieszony w obowiązkach bezprawnie. Nakazał olsztyńskiej placówce dopuszczenie sędziego do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych.

W poniedziałek sędzia Paweł Juszczyszyn, po blisko dwóch latach zawieszenia, miał wrócić do pracy w olsztyńskim sądzie rejonowym. Taką decyzję podjął rano Krzysztof Krygielski, wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. Pełnił on obowiązki prezesa po tym, jak w piątek upłynęła kadencja prezesa Macieja Nawackiego.

Kilkadziesiąt minut po tym, gdy wiceprezes przywrócił Juszczyszyna do pracy, do olsztyńskiego sądu wpłynęło faksem pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości, według którego Maciej Nawacki został powołany na drugą kadencję na stanowisko prezesa sądu rejonowego.

Niedługo potem Nawacki poinformował, że uchylił zarządzenie Krygielskiego. Stwierdził, że decyzja wykraczała poza jego kompetencje. Oznajmił, że sprawa Juszczyszyna powinna być niezwłocznie rozpoznana przez Izbę Dyscyplinarną. Prezes Maciej Nawacki wystosował pismo do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej, aby zobowiązała Izbę Dyscyplinarną do zajęcia się sprawą.

Izba Dyscyplinarna przez instytucje europejskie nie jest uznawana za niezależny organ sądowy. Ocenę tę podziela znaczna część polskiego środowiska sędziowskiego i ekspertów.

Krygielski: dowiedziałem się, że przyszedł faks z powołaniem pana sędziego Nawackiego

- Ja podpisałem zarządzenie o przywróceniu pana sędziego Juszczyszyna i po podpisaniu dowiedziałem się, że przyszedł faks z powołaniem pana sędziego Nawackiego ponownie na okres czterech lat na prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie z dniem 20 grudnia - mówił wiceprezes sądu Krzysztof Krygielski.

Nawacki jest na urlopie, jednak po decyzji wiceprezesa Krygielskiego - według relacji reportera TVN24 - miał przyjechać do sądu i uchylić zarządzenie.

Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie o powrocie Pawła Juszczyszyna (wideo z 20 grudnia 2021)
Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie o powrocie Pawła Juszczyszyna20.12| Paweł Juszczyszyn wrócił w poniedziałek do pracy w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Decyzję podjął wiceprezes Krzysztof Krygielski, kierujący sądem po tym, jak w piątek upłynęła kadencja prezesa Macieja Nawackiego, a nowej nominacji jeszcze nie było. TVN24

Juszczyszyn: walka trwa

Uchylenie zarządzenia wiceprezesa skomentował Paweł Juszczyszyn.

- Prezes Nawacki, choć informowano nas wszystkich i to była oficjalna i potwierdzona informacja, że przebywa na urlopie, dziś po godzinie 13 pojawił się w sądzie i wydał dwa zarządzenia, jedno zarządzenie uchylające poranne zarządzenie wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztofa Krygielskiego o przywróceniu mnie do orzekania. Drugie z uchylonych zarządzeń to było zarządzenie przewodniczącego Wydziału I Cywilnego, w którym powinienem orzekać takie techniczno-organizacyjne, w którym mi przydzielano salę rozpraw i asystenta, nakazywano włączenie mnie do losowań nowo wpływających spraw - mówił sędzia.

CZYTAJ WIĘCEJ: KOMENTARZ SĘDZIEGO JUSZCZYSZYNA

SPRAWĘ SĘDZIEGO JUSZCZYSZYNA KOMENTUJĄ PRAWNICY

Paweł Juszczyszyn nie wraca jednak do orzekania
Paweł Juszczyszyn nie wraca jednak do orzekania20.12| Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski podjął decyzję o powrocie do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna po tym, jak w piątek upłynęła kadencja prezesa Macieja Nawackiego, a nowej nominacji jeszcze nie było. Nawacki uchylił teraz decyzję swojego zastępcy. TVN24

Decyzja w sprawie sędziego Juszczyszyna - co zawierała

W poniedziałkowym zarządzeniu przywracającym Juszczyszyna do orzekania, wydanym przez Krzysztofa Krygielskiego, była informacja, że w całości uchyla on zarządzenie prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie z dnia 4 lutego 2020 roku.

Zarządzam: 1.      Uwzględnić udział Sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Pawła Juszczyszyna w przydzielaniu spraw w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Olsztynie i ponowne wprowadzenie sędziego do Systemu Losowego Przydziału Spraw 2.      Odblokować dostęp do systemów informatycznych sądu oraz karty dostępu do wszystkich części budynku sądu 3.      Wypłacić sędziemu 100% wynagrodzenia od 4 lutego 2020 roku 

Sędzia Juszczyszyn: zwyciężyło prawo

Jak zapowiadano, jeszcze dziś Paweł Juszczyszyn miał uzyskać pełen dostęp do systemu teleinformatycznego sądu i miał objąć obowiązki sędziego.

- Dziś zwyciężyło prawo. W końcu, po niemal dwóch latach, wracam do służby, wracam do orzekania. Trzeba powiedzieć, że to orzeczenia polskich sądów spowodowały, że zostały potwierdzone moje wszystkie prawa i obowiązki wynikające z powołania na stanowisko sędziego, ale te orzeczenia w gruncie rzeczy stają na straży, stają w obronie praw człowieka - mówił wcześniej po decyzji wiceprezesa Paweł Juszczyszyn.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sąd zakwestionował decyzję Izby Dyscyplinarnej

Decyzja o powrocie sędziego do pracy spowodowana była wyrokiem Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który uznał w piątek, że Juszczyszyn został zawieszony w obowiązkach bezprawnie i nakazał sądowi w Olsztynie dopuszczenie sędziego do orzekania.

Według bydgoskiego sądu Izba Dyscyplinarna, działająca w Sądzie Najwyższym, nie spełnia standardów sądu. Nie daje gwarancji niezależności, niezawisłości i bezstronności. Co za tym idzie, uchwała Izby o zawieszeniu Pawła Juszczyszyna nie istnieje, bo nie została wydana przez sąd.

Wyrok sądu w Bydgoszczy jest nieprawomocny, ale wcześniej wydał on prawomocnie zabezpieczenie i nakazał natychmiastowe dopuszczenie sędziego do orzekania.

Wyrok Sądu Rejonowego w Bydgoszczy zostanie zaskarżony przez Sąd Rejonowy w Olsztynie - zapowiedział prezes Nawacki.

ROZMOWA Z JUSZCZYSZYNEM W "CZARNO NA BIAŁYM": Paweł Juszczyszyn: opluwa się nas systemowo od kilku lat

Paweł Juszczyszyn miał wrócić do orzekania w Sądzie Rejonowym w OlsztynieTVN24

Juszczyszyn chciał przedstawienia list poparcia do KRS

Sędzia Paweł Juszczyszyn 4 lutego 2020 roku został zawieszony w czynnościach przez kwestionowaną jako niezależny organ Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Został odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie między innymi list poparcia kandydatów do KRS.

16 kwietnia Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał postanowienie zabezpieczające w sprawie sędziego Juszczyszyna, decydując o przywróceniu go do orzekania. Jednak prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki nie dopuścił go do orzekania.

Juszczyszyn: sędzia nie będzie mógł zapewnić bezpieczeństwa w problemach prawnych, jeżeli nie będzie to osoba niezależna i bezstronna
Juszczyszyn: sędzia nie będzie mógł zapewnić bezpieczeństwa w problemach prawnych, jeżeli nie będzie to osoba niezależna i bezstronnaTVN24

Autor:MAK//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości