Pomorze

Okręty NATO wróciły do Gdyni. "To były widowiskowe manewry"

Pomorze

6 tys. żołnierzy wzięło udział w manewrach NATO
6 tys. żołnierzy wzięło udział w manewrach NATOMarynarka Wojenna RP
wideo 2/8

Zakończyła się faza morska największych od siedmiu lat ćwiczeń NATO pod kryptonimem Steadfast Jazz 2013. Przez blisko tydzień 12 okrętów z 8 państw sojuszu wspólnie odpierało fikcyjny atak ćwicząc wspólnie działanie w razie zagrożenia.

Okręty wypłynęły na manewry z Gdyni na początku listopada. Od tego czasu na morzu Bałtyckim, w tym również na Zatoce Gdańskiej obserwować można było widowiskowe ćwiczenia jednostek. W piątek rano okręty weszły do portu w Gdyni, tym samym kończąc fazę morską ćwiczeń.

Ćwiczenia na wodzie

– Były to bardzo widowiskowe manewry. Część zadań została dokładnie rozpisana, ale musieliśmy też reagować na nowe sytuacje, które wynikły podczas samych ćwiczeń – opowiada Piotr Wojtas z biura prasowego Marynarki Wojennej.

- Okręty uczyły się współprace ze sobą odpierając ataki, zarówno z powietrza, jak i spod wody. Plan zakładał również współdziałanie z Siłami Powietrznymi – dodaje.

Zakończyła się faza morska największych od siedmiu lat ćwiczeń morskich NATO Marynarka Wojenna RP

Interwencja NATO w obronie Estonii

Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że fikcyjne państwo spoza NATO wysuwa roszczenia terytorialne wobec Estonii, następnie dokonuje aneksji części tego kraju. Zaś Rada Północnoatlantycka podejmuje decyzję o kolektywnej obronie i kieruje w rejon konfliktu siły odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF).

Zasadniczym miejscem ćwiczeń z wojskami była Polska - to na polskich poligonach odbywały się ćwiczenia sił lądowych, w polskiej przestrzeni powietrznej - manewry lotnictwa, a na południowym Bałtyku - ćwiczenia morskie.

Część dowódczo-sztabowa ćwiczenia odbyła się w Adazi koło Rygi na Łotwie oraz w kilkunastu innych dowództwach w państwach NATO.

Steadfast Jazz 2013 to największe wojskowe wydarzenie roku w NATO, zarazem test gotowości sił NATO. W ćwiczeniach brało udział 25 państw, w tym trzy spoza NATO: Szwecja, Finlandia i Ukraina. Podczas manewrów ćwiczyło ok. 6 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. z Polski.

Zobacz zdjęcia z manewrów NATO:

Zobacz jak wyglądały manewry NATO:

Szwecja poćwiczy z NATO Steadfast Jazz
Szwecja poćwiczy z NATO Steadfast JazzNATO

Autor: aja/ws/par / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Marynarka Wojenna RP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości