TVN24 | Pomorze

Okręt podwodny na kołach. Gdyńskie muzeum chwali się nowym eksponatem

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa//ec
Źródło:
TVN24 Pomorze
ORP Sokół na kołach wjechał do hangaru
ORP Sokół na kołach wjechał do hangaruMuzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
wideo 2/9
Muzeum Marynarki Wojennej w GdyniORP Sokół na kołach wjechał do hangaru

Trwają prace remontowe okrętu podwodnego ORP Sokół. Jednostka została wycofana ze służby i będzie prezentowana w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt był niedawno transportowany na kołach do hangaru, co wyglądało wyjątkowo widowiskowo.

"Nasz Sokół potrzebował ok. 1,5 godziny, żeby schronić się pod dachem" – napisali przedstawiciele Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w mediach społecznościowych i pochwalili się nagraniem.

Okręt w hangarze zostanie pokryty warstwą powłoki ochronnej. To kolejny etap prac adaptacyjnych na cele muzealne. - Jeszcze trochę czasu minie, zanim będzie gotowy. Planujemy na 2022 rok otwarcie okrętu dla zwiedzających – zdradza nam Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum. Ma on stanąć w centrum miasta, ale na razie trwają jeszcze rozmowy odnośnie konkretnej lokalizacji.

Tak ORP Sokół wyglądał tuż przed przekazaniem muzeumMuzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Sokół "nośnikiem tradycji"

Dyrektor nie chce wyjawiać na razie zbyt wielu szczegółów tego, jak będzie wyglądać ekspozycja okrętu, ale przekazał nam, że ma on być "nośnikiem tradycji wszystkich okrętów wojennych". Ma przedstawiać historię nie tylko tej konkretnej jednostki, ale wszystkich "podwodniaków".

- Dziś na przykład zakupiliśmy aparat ucieczkowy, który był montowany na ORP Jastrząb. On też znajdzie się na Sokole – opowiada dyrektor.

ORP Sokół został przekazany Muzeum w lipcu tego roku przez Komendę Portu Wojennego Gdynia. W 2018 roku ten okręt podwodny typu Kobben został wycofany ze służby.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>

Sokół został wybudowany w 1966 roku w stoczni w Emden – wówczas była to Republika Federalna Niemiec – dla norweskiej marynarki wojennej. W 2002 roku został przekazany Polsce.

Koszt prac przy przygotowaniu ORP Sokół szacuje się na około 10 milionów złotych.

ORP Sokół zakończył morską służbę. Następcy nie widać
ORP Sokół zakończył morską służbę. Następcy nie widaćTo była smutna uroczystość. Biało-czerwona bandera została opuszczona, ORP Sokół zakończył służbę w marynarce. Fakty TVN

Autor:eŁKa//ec

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Pozostałe wiadomości