Pomorze

Odra nad Odrą. Zakaz odwiedzin w szpitalach i "szczególny rygor sanitarny"

Pomorze

Sanepid podejrzewa odrę u 30 osób w Zachodniopomorskiem
Sanepid podejrzewa odrę u 30 osób w Zachodniopomorskiemtvn24
wideo 2/6

Trzydzieści przypadków podejrzeń zachorowań na odrę wystąpiło w Zachodniopomorskiem – poinformował w poniedziałek wojewódzki sanepid. W związku z wystąpieniem ogniska odry wśród pracowników w szpitalu MSWiA w Szczecinie wprowadzono tam szczególny rygor sanitarny.

- Na dzisiaj mamy zgłoszonych trzydzieści zachorowań i podejrzeń zachorowań w województwie zachodniopomorskim – informuje Małgorzata Kapłan, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie. 28 z nich dotyczą Szczecina, jeden Świnoujścia i jeden powiatu kamieńskiego – przekazała nam Kapłan. Tylko jeden przypadek został potwierdzony laboratoryjnie – to pochodząca z Ukrainy pracownica szpitala MSWiA W Szczecinie.

Jak dodała rzecznik, 20 przypadków to zachorowania, które wystąpiły właśnie w szpitalu MSWiA. - Wszystkie zachorowania dotyczą osób dorosłych. Pięć osób jest lub było hospitalizowanych – informuje Kapłan. Dodała, że osiem pojedynczych przypadków u osób dorosłych to podejrzenia zachorowań niepowiązane z powyższym ogniskiem, w tym jeden został odnotowany w szpitalu SPSZOZ "Zdroje" w Szczecinie.

- Chora ze Świnoujścia przebywa w szpitalu, a mężczyzna z Kamienia, u którego wystąpiło podejrzenie, nie wymaga hospitalizacji – podała rzecznik sanepidu.

Szpitalna kwarantanna

W zeszłą środę w szpitalu MSWiA w Szczecinie wprowadzono szczególny rygor sanitarny. Stwierdzono tam zachorowanie, a także podejrzenia odry wśród pracowników placówki. Dyrekcja szpitala poinformowała w poniedziałek na stronie internetowej, że we wtorek planowane jest wznowienie przyjmowania pacjentów w poradniach specjalistycznych. Przywrócone zostaną badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

"Podkreślamy, że nie odnotowano zachorowań na odrę wśród pacjentów szpitala. Jednak w związku z zachorowaniami na odrę wśród pracowników utrzymany jest szczególny rygor sanitarny" – podkreślono w komunikacie szpitala.

Zarówno w szpitalu MSWiA, jak i w szczecińskich szpitalach klinicznych nr 1 i 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i 109. Szpitalu Wojskowym wstrzymano odwiedziny u pacjentów (indywidualnie rozpatrywane są kwestie odwiedzin na oddziałach dziecięcych i położniczych). W szpitalu wojewódzkim i w szpitalu "Zdroje" wprowadzono ograniczenia odwiedzin.

Wysypka, gorączka, poważne powikłania

Odra jest chorobą, która wymaga podczas leczenia objawów ciągłego leżenia w łóżku i zachowania zasady izolacji. Jej objawy to wysypka, wysoka temperatura i światłowstręt. Jest to choroba wysoce zakaźna – chory może zakażać inne osoby już cztery dni przed wystąpieniem wysypki i cztery dni po jej zniknięciu. Odra jest szczególnie groźna w przypadku niemowląt i osób dorosłych.

Główny Inspektor Sanitarny apeluje o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.

- Najważniejsze są dwukrotne szczepienia. Oprócz tego należy pamiętać o zasadach higieny, czyli mycie rąk i dezynfekcja – przypomina Kapłan.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości