Pomorze

Nurkowie usunęli torpedy z II wojny z podejścia do portu w Gdyni

Pomorze

Nurkowie zdetonowali niemieckie torpedy
MWNiewybuchy znajdowały się w pobliżu portu w Gdyni

Niewybuchy z czasów II wojny światowej usunęła z dna morskiego Marynarka Wojenna. Niebezpieczne torpedy zalegały na głębokości 30 metrów, około 5 mil morskich od brzegu.

Niewybuchy leżały na dnie toru podejściowego do portu w Gdyni. Ich neutralizacją zajął się niszczyciel min ORP „Flaming”.

Niemieckie torpedy

Początkowo przy pomocy zdalnie sterowanego robota, zidentyfikowano niewybuchy.

- Po wstępnej analizie, okazało się, że znaleziska to niemieckie torpedy z czasów II wojny światowej. Znajdowały się na głębokości 30 metrów, ok. 5 mil morskich od brzegu – tłumaczy kmdr ppor. Czesław Cichy z Dowództwa Marynarki Wojennej.

5 kg ładunków wybuchowych

Po pracy robota, do akcji wkroczyli nurkowie-saperzy. Zeszli pod wodę i zamocowali ładunki wybuchowe służące do zniszczenia niebezpiecznych obiektów. W sumie do operacji zużyto prawie 5 kilogramów materiałów pirotechnicznych.

- Po zakończeniu operacji detonacji nurkowie minerzy przeprowadzili oględziny miejsc w celu potwierdzenia neutralizacji niewybuchów – wyjaśnia kmdr ppor. Cichy.

Niewybuchy w Bałtyku

Jak tłumaczy kmdr ppor. Cichy, dno Bałtyku nadal kryje wiele niebezpiecznych niewypałów i niewybuchów pozostałych po II, a nawet I wojnie światowej. – Aby podnieść poziom bezpieczeństwa żeglugi okręty i specjalistyczne jednostki Marynarki Wojennej RP prowadzą operacje ich neutralizacji zarówno na polskich wodach jak i akwenach innych państw – wyjaśnia.

Była to pięćdziesiąta tego typu akcja przeprowadzona przez Marynarkę Wojenną w tym roku.

Torpedy zneutralizowano w pobliżu portu w Gdyni:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: aja/roody / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: MW

Pozostałe wiadomości