Nowy gmach Instytutu Biotechnologii za 53 mln zł

Pomorze

Uniwersytet GdańskiTak będzie wyglądał Instytut Biotechnologii UG

W 2013 roku rozpocznie się budowa nowego gmachu Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Władze uczelni podpisały w środę umowę na dofinansowanie tej inwestycji. Całość kosztować będzie ponad 53 mln zł, z czego 45 mln zł to dotacja Unii Europejskiej.

Budynek o powierzchni ok. 7,9 tys. metrów kwadratowych będzie miał cztery kondygnacje i jedną podziemną. Podzielony będzie na 3 części dzięki temu możliwe będzie wprowadzenie specjalnych procedur bezpieczeństwa oraz kontrola dostępu do poszczególnych części.

Magazyn na odpady chemiczne i wytwórnia suchego lodu

Znajdą się w nim m.in. specjalistyczne laboratoria takie jak bioinformatyczne, analiz biomolekularnych i izotopowe; pomieszczenia dydaktyczne dla studentów i doktorantów, sale seminaryjne i sale komputerowe, audytorium na 180 osób oraz czytelnia.

W budynku będą również pomieszczenia pomocnicze, m.in: magazyny odpadów chemicznych i biologicznych, wytwornica suchego lodu oraz pomieszczenie na rowery.

Szansa rozwoju dla studentów

- Dzięki nowej inwestycji na terenie kampusu UG, gdzie już znajdują się wydziały eksperymentalne takie jak: Wydział Biologii, Wydział Chemii i Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki w większym zakresie będzie możliwe realizowanie wspólnych projektów naukowych i dydaktycznych z nauk ścisłych. Łatwiejsza będzie wymiana doświadczeń, a studenci będą mieli szeroki dostęp do wielu specjalistycznych laboratoriów i pracowni w ramach kilku wydziałów - podkreślił rektor UG prof. Bernard Lammek.

Na początku 2013 r. ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę obiektu. Jego zakończenie planowane jest do końca kwietnia 2015 r.

Autor: ws/par / Źródło: TVN24 Pomorze / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Gdański