Nowy budynek sądu stanie w Elblągu

Sąd Okręgowy w ElbląguBudowa ma kosztować 77 mln zł

77 mln zł ma kosztować budowa nowoczesnego 10-piętrowego budynku, będącego siedzibą sądów rejonowego i okręgowego w Elblągu. W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę. Inwestycja ma ruszyć pod koniec roku.

- Otrzymaliśmy właśnie decyzję z Ministerstwa Sprawiedliwości o sfinansowaniu inwestycji. Teraz trwa opracowywanie warunków przetargu na wykonawcę inwestycji. Przetarg zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu – tłumaczy sędzia rzeczniczka sądu okręgowego Dorota Zientara.

Budowa pod koniec roku

Jak dodaje Zientara, wykonawca zostanie prawdopodobnie wyłoniony jesienią, a pod koniec roku ruszy budowa gmachu. Od kilku lat gotowa jest już dokumentacja projektowa inwestycji.

Nowy budynek ma mieć powierzchnię 8,8 tys. metrów kwadratowych, sprawy będą się toczyć w 18 salach w sądzie rejonowym oraz 11 w sądzie okręgowym. Będzie też pomieszczenie dla osób konwojowanych przez policję z aresztów śledczych. W 10-piętrowym budynku zainstalowane zostaną 3 windy, w tym dwie dla petentów. Nowością będą wydzielone strefy dla pracowników i sędziów, niedostępne dla osób z zewnątrz. Budowa sądu ma trwać 48 miesięcy.

Jeden budynek zamiast trzech

Obecnie wydziały sądów rejonowego i okręgowy w Elblągu znajdują się w trzech lokalizacjach na terenie miasta. Do nowej siedziby przeniosą się wszystkie wydziały sądów, z wyjątkiem karnych. Wydziały karne pozostaną w budynku przy Placu Konstytucji 3 Maja. Ten budynek sądu sąsiaduje z aresztem śledczym, w którym przebywają podsądni w sprawach karnych.

Nowy gmach ma stanąć przy ul. Płk. Dąbka 21. Do tej pory nie wiadomo było, kiedy ruszy budowa, ponieważ sąsiadująca z terenem, na którym miał powstać sąd spółdzielnia mieszkaniowa nie zgadzała się na jego lokalizację. Spółdzielcy protestowali, ponieważ uważali, że w pobliżu planowanego sądu jest zbyt mało miejsca na parkingi, a z chwilą uruchomienia sądu większy będzie ruch samochodów.

Chodziło także o to, że wysoki budynek sądu miałby ograniczać naturalne oświetlenie mieszkań w niższych, spółdzielczych budynkach.

Sporna sprawa zakończyła się pod koniec ubiegłego roku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA), który wydał decyzję korzystną dla inwestora i uznał, że lokalizacja sądu we wskazanym miejscu jest zgodna z prawem.

Autor: aja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sąd Okręgowy w Elblągu

Pozostałe wiadomości