Nowi mieszkańcy gdyńskiego akwarium

Pomorze

Akwarium GdyńskieMątwy zadomowiły się już w akwarium

Do Gdyni przyjechały prosto z ciepłej Portugalii. Przez dwa miesiące ich pobyt w mieście musiał być utrzymywany w tajemnicy, żeby zapewnić im jak najbardziej komfortowe warunki rozwoju. Teraz młode mątwy już oficjalnie zostały "zameldowane" w gdyńskim akwarium i zaprezentowane publiczności.

Nowi mieszkańcy akwarium to dziesięciornice. Wyglądem przypominają ośmiornice, ale są od nich dużo mniejsze i mają dwa odnóża więcej. Do Gdyni przyjechały w październiku, jeszcze jako wyłowione z oceanu jaj.

Eksperci z Akwarium Gdyńskiego mówią, hodowla mątw jest wyjątkowo trudna.

-Aby zapewnić tym płochliwym i inteligentnym zwierzętom niezbędny spokój, a zwiedzającym możliwość oglądania ich w pełnej okazałości, pierwsze dwa miesiące ich pobytu w zbiorniku ekspozycyjnym były przez nas trzymane w tajemnicy – tłumaczy Ewa Baradziej-Krzyżankowska, rzecznik gdyńskiego Akwarium.

Nazwa jak fotografia

Łacińska nazwa mątw to sepia, znana również jako technika barwienia fotografii. Nazwy nie nadano bez przyczyny, bowiem zwierzaki w momencie zagrożenia produkują ciemny barwnik. - Ta substancja stanowi dla mątwy osłonę przed napastnikiem, która dodatkowo może paraliżować jego narządy węchu. Co więcej, mątwy potrafią również zmieniać barwę, niczym kameleon wtapiając się w otoczenie – wyjaśnia Baradziej-Krzyżankowska.

Do oglądania od Mikołajek

- Dziś piętnastocentymetrowe i pewne siebie mątwy, mogą śmiało zostać przedstawione szerszej publiczności – zapewnia rzecznik Akwarium.

Zakupu jaj, transport i przygotowanie odpowiednich zbiorników kosztowało w sumie 5 tys. euro. Mątwy podziwiać można w Sali Rafy Koralowej od 6 grudnia.

Mają owalne ciało o długości okAkwarium Gdyńskie

Autor: aja/par / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Akwarium Gdyńskie