Bałtyk "oddał" blisko tysiącletni bursztynowy krzyżyk i mający aż 9000 lat paciorek

Autor:
ng/gp
Źródło:
tvn24.pl/Muzeum Gdańska
Nowe eskponaty w Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Nowe eskponaty w Muzeum Bursztynu w GdańskuMuzeum Gdańska
wideo 2/6
Muzeum GdańskaNowe eskponaty w Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Bursztynowy krzyżyk z XI wieku i mający 9000 lat paciorek to dwa eksponaty, o które powiększyły się zbiory Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Pierwszy z nich można oglądać już na wystawie stałej, drugi trafi tam wkrótce.

Kolekcja gdańskiego Muzeum Bursztynu na początku tego tygodnia wzbogaciła się o dwa nowe eksponaty. Artefakty te zostały znalezione na początku lutego 2022 roku, tuż po przejściu orkanu „Nadia”. Po silnych wichurach i sztormach kawałki bursztynu są zwykle wyrzucane na brzeg. Tak właśnie odnaleziono te, które przekazano gdańskiej instytucji.

– Łowiąc bursztyn w okolicach Krynicy Morskiej kaszorem po południu nie zwróciłem na ten paciorek większej uwagi. Dopiero po powrocie do domu przemyłem go i zobaczyłem, że jest to dość specyficzny koralik. Domyśliłem się, że jest to wytwór rąk ludzkich. Skontaktowałem się z archeologiem Erykiem Popkiewiczem, który ocenił jego wiek na ok. 9000 lat - wspomina Grzegorz Gadomski, jeden ze znalazców.

O poradę w sprawie swojego skarbu, Eryka Popkiewicza poprosiła też Julia Hladiy. Porównał je z analogicznymi znaleziskami. Okazało się, że krzyżyk, który wyłowiła ma charakterystyczne pąkle, które świadczą, że w wodzie leżał bardzo długo.

– Krzyżyk znaleziony na wyspie Sobieszewskiej 1 lutego 2022 roku od początku wydał mi się podejrzany, ale nie byłam pewna, czy ktoś nie wrzucił go do wody zeszłego lata. Skontaktowałam się z archeologiem, który potwierdził, że pochodzi ze średniowiecza. Samo przekazanie krzyżyka było niezwykle proste, pomagają w tym muzealnicy. Zajęło to jednak kilka miesięcy. Takie znalezisko, jak moje, które ma wartość historyczną musi zostać obowiązkowo zgłoszone do odpowiednich służb konserwatorskich. W moim wypadku Urząd Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wydał, po zapoznaniu się ze sprawą, decyzję pozytywną - mówi Julia Hladiy.

Bursztynowy krzyżyk można już oglądać

Grono Darczyńców Muzeum Gdańska liczy obecnie 398 osób i instytucji. Wsparły one budowę kolekcji muzealnej poprzez przekazanie pamiątek związanych z historią Gdańska. Nowy eksponat trafia w ten sposób średnio co tydzień. Na wystawy stałe w poszczególnych oddziałach trafiają te najcenniejsze.

Średniowieczny krucyfiks, którego datę powstania szacuje się na XI-XII wiek, można już oglądać na II poziomie wystawy stałej w Muzeum Bursztynu w gdańskim Wielkim Młynie. Paciorek z epoki kamienia, neolitu lub mezolitu, trafi na wystawę stałą po otrzymaniu pozytywnej decyzji służb konserwatorskich.

– Jesteśmy niezwykle wdzięczni za wolę przekazania tych dwóch cennych eksponatów do kolekcji Muzeum Bursztynu – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Autor:ng/gp

Źródło: tvn24.pl/Muzeum Gdańska

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Pozostałe wiadomości