Pomorze

Nowa burmistrz zaczyna rządy od likwidacji Straży Miejskiej i to jeszcze w tym roku

Pomorze

Jolanta Fierek planuje likwidację Straży Miejskiej

W Czersku (woj.pomorskie) czas na zmiany. W wyborach samorządowych dotychczasowy burmistrz dostał czerwoną kartkę. Wyborcy dali za to zielone światło Jolancie Fierek, która wygrała w pierwszej turze. Na początek planuje likwidację Straży Miejskiej. To właśnie ta służba "rozsławiała" Czersk w Polsce, m.in. za sprawą próby ukarania właściciela samochodu przewożonego na lawecie.

Takiego wyniku w wyborach może jej pozazdrościć niejeden samorządowiec. Jolanta Fierek pokonała w Czersku bowiem trzech rywali. Zdobyła ponad dwa razy więcej głosów niż dotychczasowy włodarz Marek Jankowski. - Jestem zaskoczony takim wynikiem, ale szybko się z tym pogodziłem - przyznaje Jankowski.

„Nie” dla Straży Miejskiej

O poprzednim burmistrzu zrobiło się głośno z powodu Straży Mejskiej, która próbowała ukarać za przekroczenie prędkości właściciela auta przewożonego lawetą. Wiele wskazuje na to, że jego następczyni nie będzie mieć takich problemów, bo… zamierza zlikwidować tę służbę.

- Straż Miejska jest kojarzona jako maszynka do zarabiania pieniędzy. Ludzie mają większe zaufanie do policji. W innych miastach już likwidowano te formacje, więc nie powinno być problemu – mówi Fierek.

Marek Jankowski podkreśla, że w Czersku Straż Miejska nigdy nie była traktowana jako dodatkowe źródło dochodów, ale przyznaje, że ludzie nie przepadają za strażnikami. - W Polsce jest negatywne nastawienie do Straży Miejskiej. Jednak, jak się ją zlikwiduje trzeba będzie powołać inne organy, które przejmą jej obowiązki - twierdzi Jankowski.

CZYTAJ WIĘCEJ O KŁOPOTACH CZERSKIEJ STRAŻY MIEJSKIEJ

Czekają na zgodę. "W radzie mamy większość"

W tej sprawie trwają już rozmowy z komendantem wojewódzkim policji w Gdańsku oraz z wojewodą pomorskim. To oni muszą zgodzić się na likwidację straży. Jeśli ich opinia będzie pozytywna, to podczas kolejnej rady miasta, radni będą musieli podjąć uchwałę o likwidacji i powołać likwidatora, który zakończy wszelkie postępowania mandatowe.

- Na 21 radnych tylko 6 tworzy opozycję, więc nie powinno być problemu z uzyskaniem większość podczas głosowania. Radni, którzy podpisali z moim komitetem umowę koalicyjną popierają ten pomysł – tłumaczy Fierek.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w styczniu w Czersku nie będzie już Straży Miejskiej.

- O bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy jestem spokojna – zapewnia Fierek, która jest już po wstępnych rozmowach z miejscową policją. To oni mieliby przejąć system monitorowania oraz część obowiązków strażników.

- Policjanci sprawdzaliby newralgiczne miejsca. Co do innych obowiązków takich jak np. wyłapywanie psów to chciałabym wpisać to do statutu Zakładu Usług Komunalnych – twierdzi burmistrz.

Z ulicy do urzędu

Do tej pory w Straży Miejskiej w Czersku pracowały cztery osoby. Burmistrz zapewnia, że wszyscy znajdą pracę w urzędzie miasta w nowo-powstałym wydziale do spraw komunikacji. Funkcjonariusze mieliby zajmować się wydawanie praw jazdy czy rejestracją pojazdów. Dotychczas mieszkańcy musieli to załatwiać w starostwie w Chojnicach.

4 filary programu

Likwidacja Straży Miejskiej to nie jedyny punkt na liście priorytetów w mieście. Burmistrz chce zmniejszyć zadłużenie miasta, bo - jak twierdzi - może to zamknąć furtkę przy zdobywaniu środków z nowej puli Unii Europejskiej. - Zamierzam też poprawić funkcjonowanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i zmniejszyć bezrobocie - mówi nowy włodarz miasta.

Tak walczyli

W tegorocznych wyborach samorządowych o fotel burmistrza Czerska rywalizowały cztery osoby: Marek Jankowski, Jolanta Fierek, Przemysław Biesek i Marek Grzonka. Ale to właśnie Fierek okazała się najlepsza i zwyciężyła już w pierwsze turze. Kandydatka starowała z Komitetu Wyborczego Wyborców Jolanty Fierek. Na 8 980 oddanych głosów zdobyła 4 971. Nowa burmistrz już złożyła ślubowanie i od dwóch dni rządzi miastem.

Mimo przegranej w Czersku Marek Jankowski nie zamierza porzucać pracy w strukturach samorządowych. Będzie pracował w zarządzie powiatu.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/kwoj / Źródło: TVN 24 Pomorze

Pozostałe wiadomości