Pomorze

Amerykański samolot wojskowy nad Trójmiastem, lądował na Westerplatte

Pomorze

Osprey na lotnisku w Babich Dołach
Marcin Buchowski | TVN 24 PomorzeOsprey nad Trójmiastem

Amerykański samolot Osprey wylądował w pobliżu Westerplatte. Nietypową jednostkę sfotografował operator TVN24. - Samolot bierze udział w ćwiczeniach sił specjalnych - potwierdza kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W środę około godz. 10.30 w okolicach Westerplatte na niebie pojawił się amerykański samolot. Okazało się, że to Osprey. Takich samolotów używają amerykańscy marines.

Są tutaj na ćwiczeniach

- Mogę tylko potwierdzić, że taka jednostka jest na naszym terenie. Bazuje na lotnisku w Babich Dołach. Samolot bierze udział w ćwiczeniach sił specjalnych - informuje kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Nie wiadomo jak długo potrwają ćwiczenia. Niestety, rzecznik nie udzielił tvn24.pl więcej informacji o samych ćwiczeniach oraz ich uczestnikach.

- Nie mogę powiedzieć nic więcej - tłumaczy kmdr Cichy.

Nie udało nam się również potwierdzić czy wizyta amerykańskiej jednostki może mieć coś wspólnego z planowanymi polskimi uroczystości z okazji 70-lecia zakończenia II wojny światowej.

Symbol zmian w lotnictwie

Kmdr ppor. Cichy podkreśla, że Ospreye to nietypowe maszyny, które są połączeniem śmigłowców i samolotów.

- Mają na skrzydłach zamontowane gondole z silnikami, które umożliwiają maszynie pionowy start jak u śmigłowca. Z kolei w czasie lotu można obracać te gondole i wtedy porusza się on jak samolot - tłumaczy Cichy.

Jak podaje portal defence24.pl tego typu maszyny są dostosowane do działań lotniczych z pokładów okrętów. Ospreye nazywane są symbolem przemian w lotnictwie wojskowym w XXI wieku.

- Z rewolucyjnej konstrukcji, która na przełomie wieków przechodziła poważny kryzys, narodził się statek powietrzny chwalony przez żołnierzy, pilotów oraz sprawdzony w niejednym boju - pisze defence24.pl

Zobacz zdjęcia samolotu:

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze/ defence24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Pomorze | Arkadiusz Renc

Pozostałe wiadomości