"Niemowlak nie oddycha, jest fioletowy". Policjant uratował 5-tygodniowe dziecko

Policjant uratował 5-tygodniwe dziecko przez telefon
Policjant uratował 5-tygodniwe dziecko przez telefon
KPP Węgorzewo
KPP WęgorzewoDyżurny instruował jak przeprowadzić reanimację

- Potrzebna pilna pomoc do dziecka- usłyszał w słuchawce dyżurny węgorzewskiej policji. Matka dziecka dzwoniąc po pomoc, połączyła się z policją i powiedziała, że niemowlak nie oddycha. Funkcjonariusz zaczął instruować kobietę, w jaki sposób ma przeprowadzić resuscytację dziecka i powiadomił pogotowie. Niemowlę odzyskało przytomność.

Opanowaniem i profesjonalizmem wykazał się oficer dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie kiedy w piątek około godz. 23.00 w słuchawce usłyszał zdenerwowaną kobietę. Ta płacząc informowała, że jej dziecko nie oddycha i jest sine:

Matka dziecka: - Potrzebna pilna pomoc do dziecka, niemowlę, nie oddycha, dusi się. Mówi pan co robić. Dyżurny policji: - Położyć na ręce i uciskać lekko klatkę piersiową dwoma palcami. Jaką ma skórę dziecko? Matka dziecka: - Jest fioletowe. Dyżurny policji: - Uciskać klatkę, głowę do tyłu odchylić. Powiadomiliśmy karetkę, już jedzie do was. Do tego czasu trzeba uciskać klatkę, główka musi być odchylona. Cały czas prowadzimy akcję reanimacyjną. Rozmowa dyżurnego z matką dziecka

"Cieszę się, że mogłem pomóc"

Jak relacjonują policjanci wszystko działo się bardzo szybko. - Dyżurny oczywiście niezwłocznie poinformował pogotowie i nie tylko opanował własne emocje, ale również emocje osoby dzwoniącej. Jasno i wyraźnie przekazywał instrukcje dotyczące udzielenia pierwszej pomocy – mówi mł. asp. Agnieszka Filipska, rzeczniczka węgorzewskiej policji.

Jak dodaje, kobiecie instruowanej przez funkcjonariusza, udało się przywrócić dziecku oddech jeszcze przed przybyciem karetki pogotowia. Niemowlę, po zakończonej akcji ratunkowej zostało przewiezione na obserwację do szpitala.

Dyżurny nie czuje się bohaterem, bo uważa, że każdy policjant na jego miejscu zachował by się podobnie. Całą interwencję podsumował w kilku słowach:,"cieszę się, że mogłem pomóc".

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: KPP Węgorzewo

Pozostałe wiadomości