Niemieckie szyldy, mundury żołnierzy i pamiątki po jeńcach. "Te rzeczy dotyczą losów Polaków"

Muzeum II Wojny Światowej Muzuem zaprasza na nową wystawę

Dzwon z zatopionego statku, a może skrawek kory z liścikiem z łagru - każda z tych rzeczy to mały kawałek bolesnej historii II wojny światowej. W Gdańsku powstaje wystawa, którą będzie tworzyć 45 przedmiotów związanych z czasami II wojny światowej. Wszystkie będzie można zobaczyć w maju w Europejskim Centrum Solidarności.

Gdańskie muzeum uczci rocznicę zakończenie II wojny światowej. Z tej okazji w Europejskim Centrum Solidarności powstanie specjalna wystawa „1945. Koniec wojny w 45 eksponatach”.

Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Muzeum II Wojny Światowej.

– Na wystawie znajdzie się 45 przedmiotów lub zestawów przedmiotów związanych z końcem II wojny światowej. Pochodzą one z ziem polskich albo dotyczą losów Polaków. Niektóre z nich opowiadają historie konkretnych osób i miejsc, niekiedy są po prostu charakterystyczne dla swoich czasów – mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor placówki.

Mundury, auta i list

Machcewicz zaznacza, że wszystkie rzeczy pochodzą ze zbiorów placówki. Eksponaty podzielono na grupy tematyczne tak, żeby zwiedzający mogli łatwo się z nimi zapoznać.

Na wystawie będą m.in.: przedmioty z obozów koncentracyjnych, dzwon ze statku „Wilhelm Gustloff” (zatopiono go w styczniu 1945 r.) oraz radziecki samochód terenowy GAZ 67. Muzeum zapowiada, że zaprezentuje również zniszczone niemieckie szyldy uliczne z Gdańska, mundury żołnierzy niemieckich, radzieckich, polskich. Nie zabraknie też, pamiątki po jednym z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Oprócz artefaktów na wystawie będą wykorzystane archiwalne fotografie dokumentujące wydarzenia związane z zakończeniem II wojny światowej.

- Mamy nadzieję, że wystawa stanie się inspirującym bodźcem do refleksji nad złożonością wydarzeń i zjawisk historycznych towarzyszących końcowi wojny w tej części Europy – dodaje dyrektor muzeum.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum II Wojny Światowej

Pozostałe wiadomości