Niebezpieczna substancja z plaży to fosfor?

TVN24

Urząd Morski w Słupsku | mat.prasoweNiebezpieczna substancja to fosfor

Są pierwsze wyniki składu substancji znalezionej kilkanaście dni temu na plaży w Czołpinie. Wszystko wskazuje na to, że był to fosfor.

Informacje o składzie substancji pochodzą z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Tarnowa. Firma z 13- kilometrowego odcinka plaży zebrała 720 litrów substancji do utylizacji. – Wszystko wskazuje na fosfor – informuje dyrektor Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. - Przypuszczamy, że jest pochodzenia bojowego - dodaje.

Winne wojsko?

- To tajemnicza sprawa, winne substancji na plaży nie musi być wcale nasze wojsko, materiał mógł przypłynąć z innych stron – dodaje Bobin. Jak zapewnia, dodatkowe badania już przeprowadza Instytut Morski w Gdyni razem z Politechniką Gdańską.

W najbliższym czasie zlecone zostanie także zbadanie dna morza ok. 4 km od brzegu. Niedawno do Urzędu Morskiego dotarły sygnały o śniętych rybach w tym rejonie.

Tajemniczą substancję znaleziono na plaży ok. 2 tygodnie temu. Lepkie grudki po dotknięciu patykiem ulegały samozapłonowi. Plaża została zamknięta na kilka dni.

Autor: aja/par/k