Największy kontenerowiec świata wpłynie do gdańskiego portu

Pomorze

mat. prasowePrzewiezie 18 tys. kontenerów

Największy kontenerowiec świata o długości 400 metrów zawinie w sierpniu do portu w Gdańsku. Jednostka przypłynie do Polski podczas swojego pierwszego rejsu z Korei.

Gdańsk będzie jedynym portem nad Morzem Bałtyckim, do którego kontenerowiec zawinie. W Europie statek wpłynie m.in. do Hamburga, Rotterdamu i Bremerhaven.

Statek Triple-E ma 400 metrów długości, 59 metrów szerokości i 73 metry wysokości. Na swój pokład może zabrać 18 tysięcy TEU. TEU to pojemność standardowego kontenera.

Od stycznia 2010 roku do terminalu DCT w Gdańsku wpływają największe statki obsługujące bezpośrednie połączenie z Dalekiego Wschodu do Polski i krajów bałtyckich. Obecnie wpływają jednostki o pojemności 12-15 tys. TEU, wprowadzone do eksploatacji w 2011 roku.

Stawiają na nowoczesne statki

- Statek o ładowności 18 tys. TEU. Triple-E to jedna z największych długofalowych inwestycji Maersk Line ostatnich lat - poinformował Marko Mihajic z Maersk Polska Sp. z o.o. Zwrócił uwagę, że kontenerowiec jest wyjątkowy nie tylko pod względem wielkości, ale też pod względem wydajności, efektywności kosztowej i energetycznej.

- Zmierzamy do stopniowego wycofywania starych statków, robiąc miejsce dla nowocześniejszych jednostek - poinformował.

W 2013 r. terminal przeładuje ponad milion kontenerów

Maersk Line działa w Polsce od 20 lat, ma swoje biura w Warszawie, Gdyni i Krakowie, w których zatrudnionych jest 80 osób. Maersk Line jest jedynym klientem terminala kontenerowego DCT w Gdańsku, który w 2012 r. przeładował prawie 897 tys. TEU, o ponad 30 proc. więcej niż w 2011 r. W 2013 r. terminal planuje przeładować ponad milion TEU.

Największy kontenerowiec świata wpłynie do gdańskiego portumat. prasowe
Statek Triple-E ma 400 metrów długości, 59 metrów szerokości i 73 metry wysokościmat. prasowe

Autor: ws/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe