Pomorze

Najlepiej wspierają aktywność seniorów

Pomorze

CASSeniorzy integrują się

Dwa pomorskie samorządy: Gdynia i powiat kartuski zostały laureatami konkursu "Samorząd przyjazny edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej", organizowanego przez Senat. We wtorek przedstawiciele samorządów odebrali w Warszawie nagrody i wyróżnienia.

Gdynia wygrała projektem "Centrum Aktywności Seniora" a powiat kartuski projektem "Akademia umiejętności". Konkurs został zorganizowany w ramach ogłoszonego przez Senat w lutym Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Aktywizacja seniorów

Gdyńskie centrum jest jednostką budżetową działającą na rzecz seniorów od 2005 r. Koordynuje działania podejmowane przez różne instytucje społeczne w celu wszechstronnej aktywizacji ludzi starszych. Działania skierowane są do osób powyżej 60. roku życia.

Akademia Umiejętności w Kartuzach to filia Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prowadzi wykłady z różnych dziedzin, m.in. naukę języków obcych (angielski i niemiecki), obsługi komputerów, ale też profilaktyki zdrowotnej, medycyny, psychologii, biologii, teatru, nauk społecznych oraz historii sztuki.

Najlepsza integracja

- Senacki konkurs ma służyć zebraniu informacji o programach realizowanych przez samorządy i wyłonieniu najciekawszych z ostatnich czterech lat - powiedział senator Mieczysław Augustyn, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych, w którym oprócz senatorów działają posłowie.

- Poszukiwane były najlepsze rozwiązania wspierające aktywność i integrację seniorów we wspólnotach lokalnych oraz te, służące przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób starszych, głównie przez edukację - wyjaśnił.

Gminy wspierają starszych mieszkańców

W konkursie zorganizowanym przez Senat wśród gmin wyróżnienia otrzymały: miasto Bolesławiec za projekt "Bolesławiec - miasto przyjazne seniorom", Ruda Śląska za projekt "System wsparcia na rzecz osób starszych" i Piła (Wielkopolskie) za projekt "Gmina Piła - seniorom miła".

Wyróżniono również trzy powiaty - wszystkie z woj. wielkopolskiego - wągrowiecki, za projekt "Działania samorządu powiatu wągrowieckiego na rzecz edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej", chodzieski za projekt "Żyj aktywnie" i krotoszyński za projekt "Senior z inicjatywą i Uniwersytet III wieku".

Dodatkowe specjalne wyróżnienia otrzymały też: Warszawa za najlepszy system finansowania Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Poznań za innowacyjność proponowanych rozwiązań i gmina Stepnica (Zachodniopomorskie) za najlepsze działania na obszarze wiejskim.

Autor: ws/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CAS

Pozostałe wiadomości