Opalali skradzione kable, podpalili las. Podczas akcji gaśniczej znaleziono niewybuchy

Autor:
ng/gp
Źródło:
tvn24.plNadleśnictwo Dąbrowa, Lasy Państwowe
Złodzieje opalali w lesie skradzioną instalację elektryczną. Mogło dojść do eksplozji (materiał z 22.07.2022)
Złodzieje opalali w lesie skradzioną instalację elektryczną. Mogło dojść do eksplozji (materiał z 22.07.2022)Nadleśnictwo Dąbrowa, Lasy Państwowe
wideo 2/4
Nadleśnictwo Dąbrowa, Lasy PaństwoweZłodzieje opalali w lesie skradzioną instalację elektryczną. Mogło dojść do eksplozji

Na terenie Leśnictwa Bzowo złodzieje opalali skradzioną instalację elektryczną. Zaprószyli ogień, spłonęło ponad 30 arów lasu. Mogło też dojść do eksplozji, bo w miejscu pożaru znaleziono niewybuchy.

Kłęby dymu unoszące się nad lasem w Leśnictwie Bzowo (woj. kujawsko-pomorskie) zauważyli okoliczni mieszkańcy. To właśnie oni jako pierwsi, na własną rękę, ruszyli z akcją gaśniczą. Z odsieczą przyjechali również leśnicy i dziewięć zastępów straży pożarnej.

Akcja trwała blisko cztery godziny. Spłonęło ponad 30 arów lasu, w tym fragment uprawy leśnej. Jak oceniają leśnicy z Nadleśnictwa Dąbrowa, chociaż zniszczeniu uległo głównie poszycie, to drzewa prawdopodobnie również nie przeżyją kontaktu z tak wysoką temperaturą. Przyznają jednak, że gdyby nie szybka reakcja ludzi i sprawna interwencja strażaków straty byłyby jeszcze większe.

Akcja trwała blisko cztery godziny. Spłonęło 0.3 hektara, w tym fragment uprawy leśnej
Pożar szybko został opanowanyNadleśnictwo Dąbrowa, Lasy Państwowe

W pogorzelisku odkryto niewybuchy

Pracownicy nadleśnictwa znają prawdopodobną przyczynę pożaru.

- Wysoka temperatura i brak opadów oczywiście sprzyjają pożarom, ale ich nie wywołują. Tak było i tym razem, gdzie ogień najprawdopodobniej wywołał człowiek. Zarzewiem ognia było niedogaszone ognisko w środku lasu służące niecnym ludziom do opalania skradzionej instalacji elektrycznej w celu odsprzedaży złomu - informują.

Co więcej, podczas akcji gaśniczej w miejscu pożaru znaleziono niewybuchy. Na szczęście nie doszło do eksplozji. Policja zabezpieczyła teren, natomiast niebezpiecznymi znaleziskami zajęli się saperzy.

Autor:ng/gp

Źródło: tvn24.plNadleśnictwo Dąbrowa, Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Dąbrowa, Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości