Na cmentarzu stanie kamień pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

Na cmentarzu stanie kamień pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej
Na cmentarzu stanie kamień pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej
tvn24
tvn24Pomnik ma stanąć na cmentarzu w Sopocie

Kamień pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie na cmentarzu komunalnym w kwaterze AK w Sopocie - postanowili w piątek radni.

- Do konsensusu doszło po parogodzinnej dyskusji. Pomnik powstanie na cmentarzu komunalnym przy ul. Malczewskiego w Sopocie - informuje Daniel Stenzel, reporter TVN24.

Uchwałę w tej sprawie poparło 16 radnych (PO, PiS, Kocham Sopot oraz Samorządność Sopot), czterech radnych wstrzymało się od głosu (po dwóch z PiS i PO), jedna radna PO wyszła z sali i nie głosowała.

W kwaterze AK

Decyzję poprzedziła gorąca dyskusja. Radnym PO nie spodobał się pomysł usytuowania pomnika tuż przy sopockim magistracie na Skwerze im. Arama Rybickiego. Na taki pomysł również nie zgodziła się rodzina tragicznie zmarłego.

- Kolejny pomnik to już za dużo. To Sopot jako pierwsze miasto upamiętnił wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, to działania o charakterze politycznym - argumentowali podczas sesji rady miasta radni PO.

Inicjatorzy postawienia kamienia w Sopocie podczas obrad wnieśli autopoprawkę do uchwały, zmieniając lokalizację obelisku ze skweru im. Arkadiusza Rybickiego na park im. Lecha i Marii Kaczyńskich.

Ta lokalizacja wzbudziła jednak protest radnych PO i Samorządności Sopot. Podczas godzinnej dyskusji radni doszli do zgody: wskazana została nowa lokalizacja. Kompromisowym rozwiązaniem okazało się usytuowanie monumentu na cmentarzu komunalnym w kwaterze AK.

Ponadto na kamieniu podane zostaną nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. W wersji proponowanej przez wnioskodawców z imienia i nazwiska miała być wymieniona jedynie para prezydencka.

13 tys. zł na pomnik

Pieniądze na pomnik od ubiegłego roku zbierała Fundacja Tożsamość i Solidarność. Przez ten czas można było wpłacać środki na specjalnie w tym celu utworzone konto fundacji.

– Wczoraj zbiórka się zakończyła. Zebraliśmy ok. 13 tys. zł. – informuje Anna Satora z Fundacji Tożsamości i Solidarność.

Po głosowaniu o zmianie lokalizacji kamienia na okolice cmentarza przedstawiciele Fundacji Tożsamość i Solidarność, która miała sfinansować budowę obelisku, ogłosili, że wycofują się z tego.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski po głosowaniu dodał, że zbiórkę publiczną na rzecz postawienia obelisku może podjąć teraz PO i Samorządność Sopot. - Zawarto kompromis: ta tragedia dotknęła wszystkich Polaków i powinna łączyć, a nie dzielić - powiedział dziennikarzom.

Ostateczna decyzja o zbiórce nie została jednak podjęta.

Park, rondo, skwer

Pomysł postawienia w Sopocie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przedstawiła latem ubiegłego roku grupa sopocian. Z inicjatywą takiej formy upamiętnienia pary prezydenckiej i wszystkich osób, które zginęły w kwietniu 2010 r., wystąpiło czterech radnych PiS oraz radna komitetu Kocham Sopot.

W kurorcie znajduje się m.in. Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich, rondo Macieja Płażyńskiego oraz skwer Arkadiusza Rybickiego.

Autor: aja/ws/par / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: UM Sopot

Pozostałe wiadomości